X
تبلیغات
رایتل

برای هر درس امتحان دستیاری حداقل سه طراح سوال دعوت می‌شوند

دوشنبه 13 شهریور 1385 ساعت 12:46 ب.ظ
 

رییس مرکز سنجش وزارت بهداشت خبر داد:

حذف انحصاری بودن هیات‌های ممتحنه یا طراحان سوال

نبود اهرم مناسب برای کنترل عدم ارتباط طراحان سوال با آموزشگاه‌ها

سرویس: آموزشی1385/06/13              

رییس مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حذف انحصاری بودن هیات‌های ممتحنه یا طراحان سوال و نبود اهرم مناسب برای کنترل عدم ارتباط طراحان سوال با آموزشگاه‌ها خبر داد.

مهندس کی‌قباد طاهرنژاد درگفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران، انحصاری بودن هیات‌های ممتحنه یا طراحان سوال را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: انحصاری بودن طراحان سوال حتی به صورت محدود و مشخص یک ایراد جدیست و در حال حاضر در حال شکستن این انحصار هستیم، به عبارت دیگر نباید برای یک درس خاص و یک رشته لزوما یک شخص به عنوان طراح سوال مطرح باشد، در این صورت اگر فرد مذکور متعهد نباشد می‌توان ضمن برقراری ارتباط با دانشجویان و آموزشگاه‌های علمی ، مشکلاتی از جمله لو رفتن سوالات را ایجاد کند.

وی گفت: توصیه ما این است که اساتید طراح سوال با آموزشگاه‌ها در ارتباط نباشند و اگر اقوام درجه یک آنها جزو داوطلبین است اعلام کنند تا فرد جایگزین معرفی شود، با این حال اهرم درستی برای کنترل واعمال این توصیه وجود ندارد.

وی افزود: بنابراین بر اساس برنامه‌های این حوزه از این پس برای هر درس حداقل سه طراح سوال دعوت می‌شوند، در این راستا سوالات طراحی شده از این سه استاد اخذ شده و سپس هیات دیگری انتخاب می‌شود که سوالات اصلی را از میان این سه دسته سوال گلچین می‌کنند.

وی ادامه داد: در صورت اجرایی شدن این طرح مطمئنا سوالات از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار می‌شود.

رییس مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص عدم ممنوعیت طراحان سوال برای حضور در آموزشگاه‌های علمی، ‌اظهار کرد: در این حوزه از طراحان سوال دعوت می‌شوند بدون اینکه بدانند سوالاتی که طراحی می‌کنند برای کدام دوره آزمون است، سپس این سوالات برای انتخاب سوالات اصلی در اختیار هیات دیگری قرار می‌گیرد، بنابراین با اعمال این روش ضریب امنیتی سوالات افزایش می یابد.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo