زمان دقیق آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد

پنج‌شنبه 25 مهر 1392 ساعت 03:23 ب.ظ

http://s1.picofile.com/file/7499585806/besm230.jpg

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍ 

 =====================


اطلاعیه شماره 15 در خصوص تغییر تاریخ برگزاری چهل و یکمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی

«بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان شرکت در چهل و یکمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی رسانیده میشود  تاریخ برگزاری چهل و یکمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی از تاریخ 8/12/1392 به تاریخ 11/2/1393 تغییر یافت. مقتضی است افراد متقاضی جهت شرکت در آزمون  مورد نظر از تاریخ 16/9/1392 لغایت 11/10/1392 با مراجعه به سایت اینترنتی http://sanjeshp.ir نسبت به ثبت نام اقدام لازم به عمل آورند.»
========================

معاون وزیر بهداشت خبر داد:
مهمترین تغییرات آزمون دستیاری 93/ انتخاب رشته محدود شد
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برگزاری آزمون دستیاری سال 93 در اردیبهشت ماه 93 از تغییرات عمده در نحوه پذیرش دستیار پزشکی بالینی در دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد.

دکتر سیدامیرمحسن ضیایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون از منظر اجرایی با آزمون های دیگر تفاوتی ندارد و تغییر ویژه ای در اجرا نخواهد داشت اما برخی تغییرات منوط به بعد از برگزاری و نحوه پذیرش اعمال خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که زیاد بودن امکان انتخاب رشته - محل باعث مشکلاتی می شود. در حال حاضر دستیاران امکان انتخاب 100 رشته - محل را دارند در حالیکه محدود شدن امکان انتخاب رشته بر اساس علایق یکی از راهکارهای موثر در این زمینه است. 

ضیایی اظهار داشت: به همین منظور امکان انتخاب رشته محدود می شود و میزان تعداد انتخابها در زمان مقتضی به اطلاع دستیاران می رسد. 

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ضریب دروس تغییر خواهد کرد تا در زمان انتخاب رشته فرد با توجه به نمره و ضریب دریافتی انتخاب بهتری انجام دهد. 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی یادآور شد: به طور نمونه فردی که می خواهد در رشته های جراحی پذیرش شود دروس این بخش را با ضریب بالاتری می خواند و یا کسی که می خواهد در رشته های داخلی تحصیل کند ضریب دروس آن رشته ها برایش بالاتر خواهد بود و همین به انتخاب بر اساس علاقه افراد کمک می کند. 

به گزارش مهر، پیش از این آزمون دستیاری هر سال در اسفندماه برگزار می شد که امسال وزارت بهداشت تصمیم گرفت زمان برگزاری آزمون را به اردیبهشت تغییر دهد.

===============

زمان دقیق آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد
چهل و یکمین آزمون دستیاری سال 93 که پیش از این قرار بود در 8 اسفندماه سال 92 برگزار شود به 11 اردیبهشت ماه 93 موکول شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدامیرمحسن ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر یادآور شده بو: بهترین زمانی که برای برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در سال های متمادی در نظر گرفته شده، اردیبهشت ماه است که اکنون نیز اردیبهشت ماه را برای برگزاری آزمون دستیاری دوره چهل و یکم در نظر گرفته ایم.

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت تاریخ دقیق برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در اردیبهشت ماه 93 در تاریخ 11 اردیبهشت ماه تعیین شده است.

=====================

استقبال دانشجویان از تأخیر در برگزاری آزمون دستیاری 93

درخواست داوطلبان از وزارت بهداشت: زمان برگزاری آزمون دستیاری را تثبیت کنید

پزشکان عمومی داوطلب ورود به رشته‌های تخصصی پزشکی هر ساله خود را برای آزمون دستیاری که از لحاظ استرس و فشردگی رقابت کمتر از ماراتن علمی کنکور نیست، آماده می‌کنند، در سال‌های اخیر، بسیاری از پزشکان عمومی به دلایلی از جمله افزایش شمار دانش آموختگان این دوره، مشکلات مادی، بیکاری، جایگاه اجتماعی و غیره ترجیح می‌دهند در سن بالا و به‌رغم مشغله‌های کاری و خانوادگی بسیار برای تغییر وضع معیشتی خود، در این آزمون شرکت و در دوره تخصصی پزشکی ادامه تحصیل دهند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی معاونت آموزشی دولت دهم مقرر شده بود آزمون دستیاری پزشکی 93 در اسفند ماه سال جاری برگزار شود، در واقع بر اساس این تدبیر در سال 92 دو آزمون دستیاری برگزار می‌شد، اما چند روز پیش دکتر سید امیر حسین ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر از تعویق مجدد زمان برگزاری آزمون دستیاری سال جاری و موکول شدن این آزمون در اردیبهشت ماه 93 داد، چرا که به گفته ضیایی اردیبهشت ماه هر سال بهترین زمان برای برگزاری آزمون دستیاری پزشکی است.

بر همین اساس خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران پای صحبت برخی دواطلبان آزمون دستیاری پزشکی نشست و نظرات آنها ر ا درباره موکول شدن زمان آزمون به اردیبهشت ماه سال 93 جویا شد.

دکتر محمد بداغ آبادی ضمن ابراز خرسندی از موکول شدن زمان آزمون به اردیبهشت 93، گفت: خوشحالم در دولت تدبیر و امید؛ با تدبیر معاون آموزشی وزارت بهداشت تاریخ برگزاری آزمون به اردیبشهت ماه سال 93 موکول شد.

وی ادامه داد: بازگشت آزمون به تاریخ قبلی خود از این جهت حائز اهمیت است که داوطلبان برای رقابت در این آزمون نیاز به یک برنامه ریزی مدون و مطالعه چندباره به رفرنس‌های آزمون که بیش از 30 هزار صفحه مطالب علمی و جزئی را شامل می‌شود را دارند.

این ورودی سال 83 دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تغییر ناگهانی تاریخ آزمون در سال 88 به صورت ناگهانی باعث بر هم خوردن نظم مطالعاتی داوطلبان شد و بر اساس آن استرس و فشارروانی بسیار زیادی بر داوطلبان وارد می‌شد.

بداغ آبادی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که شده بود آزمون دستیاری در سال 92 دو بار در سال برگزار می‌شد و این زمان به این دلیل که فاصله بین آزمون اول و دوم بسیار کم می‌شد و داوطلبان دیگر انرژی و توان کافی برای شرکت دوباره آزمون در سال را ندشته‌اند، آنها را منگران کرده بود که خوشبختانه با تأخیر در برگزاری آزمون دستیاری پزشکی به اردیبشهت ماه جمع زیادی از دانشجویان خوشحال شدند.

از تقلب مجدد در آزمون بسیار نگرانم

سیاوش قرائتی ورودی سال 80 که برای دومین سال آزمون دستیاری را می خواهد تجربه کند، تنها نگرانیش بروز تخلف و تقلب در آزمون دستیاری است و می‌گوید: امیدوارم در آزمون 93 تقلب تکرار نشود و مسولان پیش از برگزاری آزمون تمامی راهکارهای حراستی و حفاظتی را برای جلوگیری از تخلف و تقلب امتحان دستیاری را بکار بگیرند.

وی بالا بردن امنیت برگزاری امتحانات را مهمترین خواسته خود از مسولان عنوان کرد و با بیان اینکه تقلب در آزمون دستیاری موجب کاستن انگیزه خواهد شد اظهارداشت: تغییر زمان آزمون قطعا از فشار روحی دواطلبان کم می کند که امیدوارم مسولان وزارت بهداشت با برنامه ریزی صحیح و پیشگیری از تقلب از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

با تاخیر در برگزاری آزمون دستیاری پزشکی فرصت کافی برای مطالعه دارم

دکتر معصومه محمدی ورودی 84 دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه از تأخیر در برگزاری آزمون دستیاری پزشکی به اردیبشهت ماه موافقم، گفت: برگزاری دو آزمون در یکسال کاملا غیر منطقی بود، چرا که داوطلبان فرصت کافی برای مطالعه مجدد را ندارند.

وی ادامه داد: موکول شدن زمان برگزاری امتحان دانشجویان فرصت کافی برای دستیابی به منابع جدید آزمون از جمله رفرنس‌های تغییر یافته‌ای چون کاتزونگ 2013 برای درس فارموکولوژی و همچنین گوش، حلق و بینی، پوست، عفونی فراهم می‌شود.

دکتر ربابه حقانی ورودی سال 85 دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تاخیر برگزاری آزمون دستیاری، گفت: با توجه به اهمیت داشتن آینده شغلی و موقعیت کاری آزمون دستیاری فرصتی برای نیل به این هدف خواهد بود.

وی با بیان اینکه قبلا فرصت چندانی برای مطالعه رفرنس‌ها نداشتیم، ادامه داد: تنها برگزاری کلاس‌های آموزشی برای دستیاری معمولا هشت ماه طول می‌کشد که بعد از آن فرصتی برای مطالعه دوباره کتاب‌ها نداشتیم.

مسولان وزارت بهداشت تاریخ برگزاری آزمون دستیاری را ثابت و قطعی کنند

دکتر احسان کرمی با بیان اینکه به تعویق افتادن رزیدنتی از دو بعد مسرت بخش بود، گفت: از یک طرف پایان شایعات موجود در باب تاریخ امتحان و پایان بلاتکلیفی ما که در حال آماده شدن برای امتحان بودیم و از یک طرف هم دو ماه فرصت اضافه‌ای که به شدت برای مرور نهایی دروس مفید است، خوشحال کننده نبود.

وی ادامه داد: مسئله‌ای که وجود دارد سخت‌تر شدن کار برای همه داوطلبان است، چرا که با افزایش دو ماه به وقت مطالعه، کسانی که احساس می‌کردند، فرصت کافی برای مطالعه دروس ندارند و به فکر امتحان دادن در سال آینده بودند هم وارد گود خواهند شد و رقابت امسال شدیدتر انجام خواهد شد.

کرمی اضافه کرد: احتمال تغییر رفرنس‌ها و روزآمد شدن آنها هم وجود دارد که موجب بی‌اعتبار شدن جزوه‌های کمک آموزشی و نیاز به مراجعه به اصل رفرنس‌ها می‌شود، البته انتظاری که از وزارت بهداشت می رود این است که از الان برای سالیان آینده هم تاریخ امتحان را ثابت و قطعی کند تا دوستان دیگری که می‌خواهند هم برنامه‌ریزی کنند و لاین‌های اینترنتی را انتخاب کنند و بتوانند انتخاب راحت‌تری داشته باشند.del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo