شکوائیه دستیاران پزشکی از وزارت‌بهداشت

چهارشنبه 9 مرداد 1392 ساعت 02:40 ب.ظ

 

http://s1.picofile.com/file/7499585806/besm230.jpg

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍ 

 

شکوائیه دستیاران پزشکی از وزارت‌بهداشت
 متن زیر درد دل و شکوائیه دستیاران پزشکی نسبت به اقدامات خلق الساعه وزارت بهداشت دولت احمدی نژاد است.
از بدو اعلام زمان ثبت نام آزمون دستیاری در آبان گذشته استرس و فشار روانی بر داوطلبان آزمون پذیرش رشته های تخصصی شروع می‌شود...مشکل همیشگی ثبت نام اینترنتی آزمونها که همانا کمبود پهنای باند و محدودیتهای فنی سایت های ایرانی است باعث می‌شود تا روزهای اول و آخر ثبت نام با مشکلات زیادی مواجه شویم ...

بیشتر از یک سال زحمت و مطالعه شبانه روزی و حرام کردن خواب و خوراک در کنار طبابت و کار در مراکز درمانی و محرومیت از بسیاری از لذات زندگی چیزی نیست که به راحتی توسط اکثر مردم قابل درک باشد ... اثرات یک شب کشیک پر استرس در یک پایگاه اورژانس درون شهری (یا برون شهری) به راحتی دو یا سه روز از زندگی پر آشوب این قشر زحمت کش جامعه (پزشکان عمومی) را درگیر کرده و بعضا با آسیبهای جدی اجتماعی، خانوادگی مواجه می‌سازد ... این در حالیست که تمامی مراجعه کنندگان به درمانگاههای دولتی را بیماران واقعی و با فرهنگی تلقی کنیم که به خاطر ناچیز بودن نرخ ویزیت که این روزها از پول بیسکوییت روزانه فرزندانشان هم کمتر میشود(۱۳۰۰ تومان!) و صرفا جهت چک فشار مراجعه نکرده و وقت و انرژی پزشک مذکور را نگرفته باشند.

اگر از قصور مسئولین حوزه درمان بگذریم صداو سیمای محترم هم هر از چندگاهی به بهانه برنامه های طنز تنها بخش منفی زندگی اجتماعی این دسته از پزشکان را به تصویر می‌کشد که بعضا مستقیم و غیر مستقیم نقش منفی در نگرش جامعه به این قشر دارد و توهین به حرفه مقدس طبابت که ذات الوهیت به بعضی از خواص درگاه عنایت فرموده تا جان انسانها در گرو شب زنده داری ها و تشخیص آنها باشد. البته پزشکان هیچ گاه اعتراض نکردند نه به این خاطر که برایشان مهم نیست از آن رو که اکثرا وقت تماشای این برنامه ها را ندارند و بسیاری نیز اعتراض را بی نتیجه می‌دانند.

خانمی به علت تغذیه نادرست شبانگاه دل درد می‌گیرد و به علت هزینه اندک درمان (مخصوصا بعد از طرح خانواده) و عدم آموزش و ایجاد بستر فرهنگی مناسب سریعا به واحد درمانی مراجعه و حق خود می‌داند که پزشک سریعا بر بالین وی حاضر شده و به درمان وی بپردازد حال آنکه کوچکترین اطلاعاتی از زندگی غیر حرفه ای وی ندارد...

سرانجام پس ازحدود ۱۲ ماه مطالعه وکسب آمادگی جهت شرکت دراین آزمون اگر مسبوق به سابقه شائبه تقلبی شکل نگیرد وداوطلبان مجبور به برگزاری مجدد آزمون نشوند( سال۹۰) طبق روال پس از آزمون باید منتظراصلاحیه سوالات و پاسخهای آنها بمانیم.چرا که در امتحانی که مسولین محترم ازگروهی از نخبگان این کشور میگیرند غلط املایی ودستوری و فنی و علمی بیداد میکند.کمااینکه در آزمون دوره چهلم که امسال برگزار شد یازده سوال !مشکل دار معرفی شدند.

پس از اعلام رتبه ها وانتخاب رشته و پذیرفته شدن دستیاران نوبت به ثبت نام میرسد. بر خلاف رویه گذشته امسال مدارک لازم برای ثبت نام دوره دستیاری دستخوش تغییرات بی خردانه زیادی بود از جمله افزایش دوره ضروری طرح از یک برابر به سه برابر ! که پذیرفته شدگان امسال با مراجعات و پیگیریهای مکرر موفق به تغییر آن شدند و وزارت خانه ۲برابر مدت زمان آموزش را برای طول طرح در نظر گرفت بدان معنی که پذیرفته شده امسال مثلا در رشته جراحی که ۴سال باید آموزش ببیند ۸سال باید به طرح برود آن هم در شهری که وزارتخانه اعلام می‌کند از طرفی برای ضمانت اجرایی این تعهد نامه باید ۳ نفر کارمند رسمی دولت ( نه بازنشسته و نه خصوصی و قراردادی و ...) تعهد محضری بدهند که در صورت استنکاف دستیار ۵ برابر هزینه تحصیل که هیچ شفافیتی ندارد بپردازند و جالب اینجاست که در این صورت هم دانشنامه و ریز نمرات دستیار به وی تسلیم نمی شود سوال اینجاست که چرا ۵ برابر؟ طبق چه قاتونی و چه ایین نامه ای ؟ و چرا بعد از کسب خسارت مدرک به وی تسلیم نمی شود؟ اصلا فردی که سنش بین ۲۶ تا ۴۰ سال است ۳ ضامن کارمند از کجا بیابد؟بر فرض داشتن سه ضامن با این شرایط چگونه از غیر فامیل بخواهیم ضمانت بدهد آن هم با این شرایط ؟!

نگارنده یک ضامن با این شرایط در فامیل سراغ داشتم که وی بعد از مطالعه عهدنامه حتی جواب تلفن بنده را نمی دهد ! همه یا بازنشسته اند یا قراردادی و آزاد !!! حال آنکه طبق رویه سالهای گذشته ضامن یک نفر بود بدون پیش شرط کارمند رسمی و دولتی ! ناعادلانه تر اینکه همکاران عزیز می‌دانند که دولت طی این دوره ۳-۴ سال آموزش از دستیاران به اندازه ای کار می‌کشد که نه تنها تمامی هزینه‌ها وصول می‌شود بلکه چیزی هم مازاد بر هزینه و به عنوان سود دستگیر آقایان می‌شود. کشیکهای طاقت فرسا با تعداد ۱۵ عدد درماه و با دستمزد ماهیانه ۵۰۰ هزارتومان!

از طرفی بعد از خودداری متحدالشکل پذیرفته شدگان امسال از قبول تعهد ناعادلانه اکثر سایت های دانشگاههای علوم پزشکی کشور این فرم را تحت عنوان فرم تعهد از خروجی سایتها حذف کرده و بعضا به پذیرفته شدگان توصیه شده بدون این فرم ثبت نام موقت کنند. در این میان طبق اعلام در سایت دانشگاه تهران مهلت ثیت نام از۵مرداد تا ۱۵ مرداد بود ولی تا زمان نگارش این عریضه (۹مرداد) هنوز فرم در سایت قرار نگرفته و وقتی با مسئولین تماس می‌گیریم با جمله نامتجانس " نمی‌توانید ضامن جور کنید، انصراف بدهید " مواجه می‌شویم آن هم بارها و بارها سوال اینجاست که با انصراف ما چه سودی نصیب وزارت می‌شود که اینگونه اصرار به انصراف پذیرفته شدگان دارند؟!

اکنون حدود نیمی ازمهلت ثبت نام گذشته و حال آنکه نه فرم جدیدی روی سایت قرار داده اند نه امکان ثبت نام بدون این فرمهای تعهد محضری هست و نه کسی در وزارتخانه و دانشگاه پاسخگوی تماسهای تلفنی و ایمیل ها و مراجعات حضوری ماست.

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo