X
تبلیغات
زولا

منابع آزمون پذیرش دستیار تخصصی اسفند 1392

سه‌شنبه 17 اردیبهشت 1392 ساعت 03:23 ب.ظ


http://s1.picofile.com/file/7499585806/besm230.jpg


اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

======================

 اعلام آمادگی انجمن پزشکان عمومی ایران برای تعیین حدود صلاحیت و وظایف پزشکان عمومی

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران آمادگی این انجمن برای تعیین حدود صلاحیت و وظایف پزشکان عمومی را اعلام کرد...........................

======================

رئیس سازمان نظام پزشکی:

 تمامی تلاش خود را برای تحقق ارتقای جایگاه پزشکان خانواده به کار می گیریم

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور از برگزاری نشست مشترک این سازمان و اعضاء هیأت مدیره انجمن پزشکان عمومی با مسئولان وزارت بهداشت برای ..............

//////////////////////////////////////////

درد دل داوطلبان آزمون دستیاری دوره چهلم

برگزاری آزمون دستیاری پزشکی هر ساله با چالش‌ها و دغدغه‌هایی مواجه است، نحوه برگزاری آزمون و حاشیه‌های آن با توجه به اهمیت و نقش سرنوشت‌سازش برای جامعه پزشکی معمولا اعتراضات و انتقاداتی دارد.
از آنجایی که داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی را افرادی تشکیل می‌دهند، که قبولی در این آزمون سرنوشت دیگری برای آینده‌اشان رقم می‌زند و داوطلبان از آن به عنوان رقابتی سخت، استرس‌زا و نفس‌گیر یاد می‌کنند، به ویژه اینکه طی سال‌های اخیر با توجه به افزایش ......................
||||||||||||||||||||||||||||قابل توجه شرکت کنندگان آزمون دستیاری پزشکی:

25 خرداد نتایج اولیه آزمون دستیاری اعلام می شود  

نتایج اولیه آموزن دستیاری پزشکی 25 خرداد روی سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی قرار می گیرد.

 دکتر غلامرضا حسن زاده مدیر سازمان سنجش آزمون پزشکی در گفتگو با خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران افزود: از 15 هزار و 500 نفر ثبت نام کننده، 12 هزار و 500 نفر در آزمون شرکت کرده اند که نتایج اولیه  25 خرداد ساعت 16  روی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی WWW.SANJESHP.IR قرار  می گیرد. 

وی با بیان  اینکه  داوطلبین تا 29 خرداد ماه فرصت دارند که  رشته محل مورد نظر خود را انتخاب کنند گفت: نتایج  نهایی نیمه اول ؟ (خودتان حدس بزنید) اعلام  خواهد شد.


......................................

درد دل داوطلبان آزمون دستیاری دوره چهلم

برگزاری آزمون دستیاری پزشکی هر ساله با چالش‌ها و دغدغه‌هایی مواجه است، نحوه برگزاری آزمون و حاشیه‌های آن با توجه به اهمیت و نقش سرنوشت‌سازش برای جامعه پزشکی معمولا اعتراضات و انتقاداتی دارد.

از آنجایی که داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی را افرادی تشکیل می‌دهند، که قبولی در این آزمون سرنوشت دیگری برای آینده‌اشان رقم می‌زند و داوطلبان از آن به عنوان رقابتی سخت، استرس‌زا و نفس‌گیر یاد می‌کنند، به ویژه اینکه طی سال‌های اخیر با توجه به افزایش تعداد داوطلبان و همچنین وقوع برخی اتفاقات مبنی بر خرید و فروش سوالات، این آزمون موجب حساسیت‌های بسیار بالایی در بین دانشجویان و دانشگاهیان علوم پزشکی است، و هر ساله بر اثر یک سری تحولات، حرف و حدیث‌هایی از سوی برخی دانشجویان روایت می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، به طور کلی فرصت محدود مطالعه، حجم بسیار بالای منابع، غیراستاندارد بودن سوالات، نامناسب بودن فضای برگزاری آزمون، مشخص نبودن منابع سئوالات طراحی شده از مهمترین دغدغه‌هایی است که دانشجویان پس از برگزاری آزمون دستیاری 92 به آن انتقاد داشتند.

سوالات آزمون دستیاری 92 غیراستاندارد بود

در این رابطه یکی از داوطلبان آزمون دستیاری 92 با تاکید بر لزوم دقت بیشتر طراحان در طراحی سوالات استاندارد، گفت: آزمون دستیاری پزشکی یکی از دروازه‌های اصلی ورود به دوره‌های تخصص پزشکی به شمار می‌آید، آزمونی که باید نتیجه هفت سال تلاش دانشجویان در دوره پزشکی عمومی سنجیده شود، بنابراین استاندارد بودن سوالات آن می‌تواند دانشجو را برای ارتقا به مرحله بالاتر بسنجد امری که متاسفانه در آزمون امسال رعایت نشده بود.

به گفته وی، سوالات آزمون دستیاری سال 92 در حد امتحانات پایان ترم دانشجویان پزشکی عمومی بود و در حد سنجش شرکت‌کنندگان ورود به دوره بالاتر از پزشکی عمومی یعنی تخصص نبود.

یکی دیگر از داوطلبان گفت: اگر چه آزمون‌های سال‌های گذشته نیز بسیار سخت طراحی می‌شد، اما سوالات آن به اندازه آزمون امسال موجب سردرگمی داوطلبان نمی‌شد در واقع در سال‌های گذشته اگر دانشجویی واقعا آماده آزمون بود سختی سئوالات برای آن بسیار شیرین و قابل حل می‌شد.

فرار از موقعیت پزشک عمومی یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت در آزمون دستیاری

در ادامه یکی از داوطلبان آزمون دستیاری92، فرار از موقعیت پزشک عمومی را یکی از مهم‌ترین اهداف خود برای شرکت در این آزمون عنوان کرد و افزود: افرادی که در آزمون دستیاری پزشکی شرکت می‌کنند، پزشکان عمومی هستند که به دلیل وضعیت نابسامان خود در جامعه و موقعیت نامناسب اجتماعی حاضر هستند سال‌ها پشت کنکور آزمون دستیاری بمانند، تا بتوانند با قبولی در آن به موقعیت بالاتری یعنی تخصصی دست یابند.

وی در ادامه با بیان اینکه در صورتی که در آزمون دستیاری قبول نشوم در شغل دیگری غیر از پزشکی در جامعه ادامه خواهم داد، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از افرادی که در آزمون دستیاری پزشکی شرکت می‌کنند در اهدافی غیر از مسائل علمی وارد دوره‌های تخصصی پزشکی می‌شود این در حالی است که پزشکان عمومی در کشورهای پیشرفته به عنوان خط مقدم درمان و سلامت جامعه، علاوه بر امنیت مادی و علمی در موقعیت اجتماعی بسیار بالایی دارد و رفتن به مرحله بالاتر تحصیلی جز بزرگترین اهداف علمی برای آنها به شمار می‌رود نه اهداف موقعیت و مادی.

محسن یکی دیگر از داوطلبان آزمون دستیاری، گفت: علاوه بر موقعیت نامناسب اجتماعی، موضوع مادی از دیگر مسائلی است که باعث شده پزشکان عمومی برای پر کردن فاصله نجومی با پزشکان متخصص خود را به آب و آتش بزنند و در آزمون‌ها شرکت کنند تا به آن جایگاه برسند در حالی که باید تنها دغدغه آنها تضمین سلامت خانواده‌ها باشد.

در ادامه علیرضا یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون دستیاری با تاکید بر اینکه آزمون امسال با سال‌های گذشته بسیار تفاوت داشت، گفت: در آزمون دستیاری سال‌های گذشته معمولا دو گروه از سوالات سخت و آسان طراحی می‌شد، با این تفاوت سوالات سال‌های گذشته روندی داشت که اگر دانشجویی خوب به مطالب مسلط بود می‌توانست به راحتی به آن پاسخ دهد، اما متاسفانه سوالات آزمون امسال به خودی خود سخت نبود اما چون با روند سال‌های گذشته تناقض داشت دانشجویان را دچار سردرگمی و گیجی کرده بود.

وی همچنین تاکید کرد: به دلیل اینکه اکثریت شرکت کنندگان در آزمون دستیاری امسال همانند روال گذشته خلاصه جزوات و مطالب مهم و مفید را مطالعه کرده بودند و کتاب‌های منبع را مطالعه نکرده بودند احساس می‌کردند آزمون بسیار متفاوت و سخت‌تر از سال‌های گذشته است.

او معتقد است: اظهارنظرها در خصوص نوع سوالات و امتحان بستگی به نتیجه نهایی نمره و رتبه دانشجویان دارد با وجود سختی سوالات اگر دانشجویی با توجه به میزان مطالعه خود، رتبه مورد نظر را دریافت کرده باشد به مراتب نظرات متفاوتی در خصوص آزمون خواهد داد.

سوالات آزمون دستیاری امسال با هدف سنجش دانشجوی پزشکی عمومی نبود

در ادامه نیما یکی دیگر از داوطلبان آزمون دستیاری، با بیان طراحی سوالات در آزمون درستیاری امسال با هدف سنجش دانشجوی پزشکی عمومی صورت نگرفته بود، افزود: سوالات آزمون دستیاری امسال طوری بود که اگر کسی می‌خواست با چارچوب سوالات طراحی شده آزمون‌های دستیاری سال‌های گذشته، نمره روتین کسب کند برایش فراهم نمی‌شد، در واقع آزمون‌های دستیاری سال‌های گذشته، بیشتر مطالب و نکات مفید رایج در بخش‌ها و رشته‌های مختلف را طراحی می‌کردند، اما امسال بر خلاف گذشته، سوالات طراحی شده در حد سنجش پزشکان عمومی نبود و بیشتر رزیدنت‌ها می‌توانستند به آن پاسخ دهند.

به گفته وی، شاید یکی از اهداف طراحی سوالات بی‌اهمیت و درو از حاشیه، این بود که اعتماد دانشجویان را به جزوه‌های موجود در بازار به سمت مطالعه منابع اصلی سوق دهند، اگر چه برخی جزوات پزشکی به قدری قوی و دارای نکات با ارزش و مفیدی هستند که خواندن منبع اصلی به اندازه آن به جز آفت برای دانشجو، نفعی نداشته باشد.

نیما ادامه داد: با توجه به اینکه منابع اصلی رشته‌های مختلف پزشکی به حدی زیاد و گسترده است که تمامی دانشجویان دوره عمومی و رزیدنتی نیز همان منابع را بعد از چهار سال دستیاری می‌گذرانند، بنابراین اگر دانشجوی دوره پزشک عمومی بخواهد این حجم وسیع از منابع را برای ورود به دوره تخصص مطالعه کند، چیزی جز سردرگمی و آفت برای آن ایجاد نمی‌شود، به طوری که شاید به جرات ادعا کرد از بین بیش از 17 هزار داوطلب دستیاری، تنها 100 نفراز نابغه‌های پزشکی بتواند وارد عرصه رزیدنتی شود.

وی همچنین افزود: اگر مسئولان بخواهند سوالات آزمون دستیاری پزشکی را از منابع اصلی طراحی کنند و جمعیت عمومی دانشجویان پزشکی بخواهند به جای مطالعه جزوه، از این منابع استفاده کنند در این صورت دانشجویان در دریایی از اطلاعات غرق می‌شوند که به جای یادگیری تمامی اطلاعات پزشکی، سردرگم می‌شوند، با توجه به اینکه پزشکی دریایی از علم است که انتهایی ندارد، بنابراین بهتر است این دانشجویان تنها به یادگیری مطالبی اکتفا کنند که در حد اطلاعات مورد نیاز دوره پزشکی عمومی باشد.

فضای برگزاری آزمون نباید طوری باشد که تمرکز دانشجویان را به هم بزند

در ادامه یک دانشجوی سال آخر انترنی بیمارستان امام ، فضا و محیط برگزاری آزمون دستیاری پزشکی 92 را یکی از مشکلات برگزاری این آزمون امسال عنوان کرد و گفت: با توجه به رقابت بسیار فشرده و افزایش رقابت‌ها، آزمون دستیاری پزشکی خود به اندازه کافی به دانشجویان استرس و اضطراب وارد می‌کند، فضای برگزاری آزمون باید طوری باشد که بتواند تمرکز را در شرکت‌کنندگان ایجاد کند که متاسفانه این امر مهم از سوی مسئولان رعایت نمی‌شود این آزمون در چارچوب استانداری برگزار نمی‌شود.

چهلمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی پنجم اردیبهشت ماه با رقابت 15 هزار و 500 نفر داوطلب در 19 حوزه و 18 شهر برگزار شد.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

رئیس سازمان نظام پزشکی:

تمامی تلاش خود را برای تحقق ارتقای جایگاه پزشکان خانواده به کار می گیریم

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور از برگزاری نشست مشترک این سازمان و اعضاء هیأت مدیره انجمن پزشکان عمومی با مسئولان وزارت بهداشت برای پیشبرد و اجرای هرچه بهتر برنامه پزشک خانواده و رفع مسائل و مشکلات پیش رو در اجرای این برنامه خبر داد.

دکتر علیرضا زالی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وب‌دا ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت برنامه پزشک خانواده و تغییر و تحولات جدید در حال انجام در این برنامه، طی نشستی که با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم مقرر شد روز شنبه جلسه‌ای با حضور منتخبین انجمن پزشکان عمومی، مسئولان اجرای برنامه پزشک خانواده در استان‌های فارس و مازندران که در حال اجرای این برنامه هستند، داشته باشیم تا با تبادل نظرهای صورت گرفته، راهکارهای مشترکی برای حل مسائل پیش رو ارائه شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به دیدگاه وزیر بهداشت مبنی بر ضرورت احیای طب عمومی در کشور و بازسازی جایگاه پزشکان عمومی در نظام سلامت گفت: در نشست مشترکی که با وزیر بهداشت داشتیم مقرر شد حداکثر تلاش جمعی و ارائه نقطه نظرات کارشناسی برای محقق شدن نقش و جایگاه هرچه بیشتر پزشکان خانواده انجام شود.

..........................................
اعلام آمادگی انجمن پزشکان عمومی ایران برای تعیین حدود صلاحیت و وظایف پزشکان عمومی

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران آمادگی این انجمن برای تعیین حدود صلاحیت و وظایف پزشکان عمومی را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا، دکتر عباس کامیابی در نشست مشترک رئیس سازمان نظام پزشکی و اعضای هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی کشور با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اهمیت برنامه پزشک خانواده و تاکید وزیر بهداشت بر احیای جایگاه طب عمومی در کشور گفت: باید در پی اعتباربخشی و بازیابی هویت پزشکان عمومی باشیم .

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران آمادگی این انجمن را برای تعیین حدود صلاحیت پزشکان عمومی با تهیه دستورالعمل‌های تشخیصی و درمانی و برگزاری مهارت‌های حرفه‌ای اعلام ‌‌کرد.

دکتر کامیابی در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از وزیر بهداشت در تایید انتخابات تیرماه انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: امسال برای اولین بار 9 نفر پزشک عمومی موفق به راهیابی در نظام پزشکی کشور شد که 5 نفر از آن در شورای عالی، 2 نفر در هیات رئیسه مجمع عمومی و 2 نفر نیز در بازرسی نظام پزشکی حضور دارند.

گفتنی است: نشست مشترک رئیس سازمان نظام پزشکی و اعضای هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز در دفتر وزیر بهداشت برگزار شد.

مهم‌ترین محور مورد بررسی در این نشست برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع بود.

اخبار تکمیلی متعاقباً اعلام می‌شود. 

................................
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
کمیسیون تعیین قیمت داروها برای افزایش قیمت دلیل قانع کننده داشته باشد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کمیسیون تعیین قمیت ها برای افزایش قیمت داروها دلیل قانع کننده داشته باشد.

به گزارش خبرنگار وب­دا؛ دکتر محمدحسن طریقت منفرد در نشست مشترک معاونان درمان و غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: ما اصل را بر برائت می گذاریم و امیدواریم که برخی افزایش قیمت ها متناسب با روند موجود باشد و مواردی نظیر افزایش قیمت ارز باعث آن شده باشد وگرنه اگر چنین نباشد من خود اولین شاکی این افزایش ها هستم.

تجویز داروها توسط معاونان درمان مدیریت شود

وزیر بهداشت افزود: بحث دیگر در خصوص دارو، مدیریت تجویز آن توسط پزشکان است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال دلیل ندارد یک پزشک همان دارویی که در یک شهرستان وجود ندارد یا کمیاب است را برای بیمار تجویز کند.

وی از معاونان درمان و غذا و داروی دانشگاه ها خواست با توجه به شرایط موجود کشور در این خصوص برنامه اجرایی ارائه کنند


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo