X
تبلیغات
زولا

پایانی بر یک آغاز و آغازی بر پایانی دیگر

جمعه 1 اردیبهشت 1391 ساعت 02:57 ب.ظ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد 

.................... 

شاید وقت بازنشستگی فرا رسیده باشد! 

دوستان می توانند از سایر سایتها و فروم های مربوط به امتحان دستیاری لینک شده در سمت راست وبلاگ استفاده کنند مثل پارس مدیک و  آزمونهای آنلاین دستیاری و سیب پزشکی و  گل پسر (بازنشسته) و ... استفاده کنند

.........................  

 با تشکر از وزیر محترمه خانم دکتر  وحید دستجردی و جناب اقای دکتر محققی و سایر مسئولین آموزشی وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی که نظرات داوطلبان امتحان دستیاری را در نظر گرفتند و برای برگزاری ازمونهای سالم تلاش می کنند

تاریخ انتشار: تهران: ۱۱:۱۸  ,  ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ 

 معاون وزیر بهداشت: 

تأثیر معدل پزشکی در دستیاری منتفی شد؛ تسهیل مقررات تغییر رشته  

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه هایی که برای تحولات در نحوه پذیرش دستیاری در وزارت بهداشت و شورای آموزش پزشکی در حال انجام است، گفت: اعمال نمرات آزمون پیش کارورزی و معدل دوره پزشکی عمومی در پذیرش دستیار منتفی شد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدعلی محققی در حاشیه برگزاری آزمون دستیاری در جمع خبرنگاران افزود: یک نظریه مطرح شده است که دانشگاههای پذیرنده دستیار باید فضای انتخاب دستیار خود را داشته باشند و این موضوع به عنوان یک سرفصل مورد بحث در شورای آموزش پزشکی مطرح شده است.

تفویض اختیار به دانشگاه‌ها برای انتخاب دستیار 

وی افزود: از دید فنی گروه های آموزشی اصرار دارند تا در انتخاب دستیار نقش داشته باشند، شاید بتوان این موضوع را از دانشگاه‌های بزرگ آغاز کرد ولی از آنجا که اجرای این طرح تبعات زیادی خواهد داشت باید بیشتر بررسی شود.  

..................

 توصیه اکید و خالصانه بابا بزرگ! به شورای آموزش پزشکی و سازمان سنجش وزارت بهداشت  

اگر هنوز خدا ترس هستید از انجام کاری که جز رواج فساد و رشوه گیری و پارتی بازی و باند بازی و بیسواد پروری ثمر دیگری ندارد خودداری فرمایید

 انجام چنین کارهایی داشتن وجدان کاری و تعهد و خدا ترسی و بی نیازی مادی عوامل دست اندرکار مربوطه؛  همچنین عوامل کنترلی و بازرسی های محسوس و نامحسوس  بر روی مسئولین مرتبط با انتخاب دستیار و اعمال مجازاتهای سنگین بر مسئولین متخلف را می طلبد؛ خودتان بهتر می دانید هیچکدام از شرایط و اهرمهای لازم  برای اجرای چنین کاری را در اختیار ندارید! 

یک مثال فرض کنید برای یک رشته شهری ۱۰ نفر را بترتیب نمره برای پذیرش یک نفر دستیار به دانشگاهی معرفی شده اندِ نفر اول بالاترین نمره و سواد و مصاحبه را کسب کرده است ولی پارتی ندارد! نفر دهم پایینترین نمره در بین ده نفر دارد ولی سفارشی فلان حاج اقا و مسئول... است! در این شرایط ایا فکر میکنید نفر اول که لیاقت پذیرش را دارد پذیرفته خواهد شد یا نفر دهم سفارش شده! مسلم نفر دهم پذیرش خواهد شد و لعنت و نفرین سایر داوطلبها دامنگیر شما !  

.................

منتفی شدن اعمال معدل پزشکی عمومی در پذیرش دوره دستیاری 

محققی خاطرنشان کرد: موضوع اعمال معدل پزشکی عمومی پس از بررسی های فراوان و نظرخواهی از ذینفعان منتفی شد چرا که روش عادلانه ای برای اعمال این نمره برای تمام دانشجویان وجود ندارد. در حال حاضر نمره دهی دانشگاه های مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارد که موضوع را دچار مشکل می کند.
وی یادآور شد: ما برای بسیاری از موضوعات موثر در پذیرش دستیاری، از 2 هزار دانشجو، 400 دستیار تخصصی، یک جمعیت داوطلب در آزمون های کشوری و 4 هزار استاد نظرخواهی کردیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: ما بر سطوحی از تغییر متمرکز خواهیم بود که از نظر اجرا آسان باشد و حقی را از کسی تضییع نکند و طیف وسیع تری از داوطلبان را با آن همراه سازد.

دقیق تر شدن و گستردگی منابع آزمون 

 وی گفت: یکی از موضوعاتی که طیف گسترده ای از داوطلبان با آن موافق بودند دقیق تر شدن منابع آزمون و گستردگی آن بود. همچنین بیشترین مخالفت ها با اعمال نمره معدل دوره پزشکی عمومی در پذیرش دستیاری بود که موجب شد این گزینه را کنار بگذاریم.

اعمال ضریب بیشتر بر روی دروس تخصصی 

 محققی اظهار داشت: از سوی دیگر اعمال ضریب بیشتر بر روی دروسی که تمرکز داوطلب بر روی آن قرار دارد، نیز مورد موافقت دانشجویان و داوطلبان بوده است. به این ترتیب فردی که علاقمند به رشته جراحی یا داخلی است، علاوه بر دروس پایه تمرکز خود را بر روی دروس جراحی یا داخلی می گذارد و نیازی به خواندن دروس دیگر ندارد.
وی با اشاره به امکان انتخاب 100 رشته محل در حال حاضر گفت: این میزان رشته - محل داوطلب را به سمت انتخاب های غیردقیق پیش می برد از این رو قصد داریم تعداد انتخاب رشته محل‌ها را کاهش دهیم تا داوطلبان انتخاب دقیق‌تری داشته باشند.

تسهیل در مقررات تغییر رشته دستیاری
معاون آموزشی وزارت بهداشت، تغییر در تسهیلات و مقررات تغییر رشته در دستیاری را یکی از راهکارهای تحول در پذیرش دستیار برشمرد و گفت: در این طرح که به زودی در شورا مطرح می شود در صورتی که داوطلب پس از پذیرش در یک رشته دستیاری متوجه شود که توانایی لازم را برای این رشته ندارد با تسهیل در مقررات ورودی می تواند در رشته دیگری ادامه تحصیل دهد تا هم حق او ضایع نشود و هم دوره دستیاری مورد نظر افت پیدا نکند.

رضایتمندی داوطلبان از تغییر تقویم آزمون 

 وی تغییر تقویم آزمون را نیز یکی از عناصر مهم در تحول پذیرش دستیار برشمرد و گفت: پیش از این اسفند ماه استرس و مشکلات زیادی را ایجاد می کرد چرا که از نظر زمانی در پایان یک ترم تحصیلی و پایان سال قرار داشتیم و اغلب افراد نیز در کتابخانه ها مشغول درس خواندن بودند و مشکلاتی هم برای بخش ها ایجاد می شد.
محققی افزود: با تغییر تقویم برگزاری آزمون از اسفند به فروردین ماه، داوطلبان فرصت بیشتری برای مطالعه دارند و تاکنون نیز رضایتمندی بالایی از این تغییر را دریافت کرده ایم.

 .......................

 تغییرات احتمالی آزمون دستیاری اعلام شد: تفویض اختیار به دانشگاه‌ها برای انتخاب دستیار 

 جمعه ۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۲  

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سیاست‌ ایجاد تحول در آزمون دستیاری، گفت: دقیق‌تر شدن منابع آزمون، کاهش امکان انتخاب رشته محل، افزایش تعداد سوالات، اختصاص ضریب به دروس مختلف بر اساس انتخاب رشته‌ ..........................

  ...................................... 

متاسفانه مشابه بودن کلیدهای دفترچه های آ با سی و بی با دی نشانگر تخلف اشکار سازمان سنجش است و به احتمال زیاد تقلب صورت گرفته است چرا که سازمان سنجش براحتی با کنار هم قرار دادن افراد مورد نظر در کنار رتبه های برتر و یک درصد و کپی کردن پاسخنامه های ان از سوی داوطلبان مورد نظر به نتایج دلخواه خود می رسد 

امید واریم هر چه سریعتر وزارتخانه به این موضوع رسیدگی کرده و ضمن برخورد قاطع با دکتر ضیایی و سایر مسئولین متخلف، پاسخ قانع کننده ای برای داوطلبان داشته باشد در غیر اینصورت مسلما با اعلام رتبه ها و کارنامه ها تجمع های گسترده ای از سوی داوطلبان در مقابل وزارتخانه و مجلس صورت خواهد گرفت و نتیجه ان چیز جز ابرو ریزی بیشتر برای وزارتخانه بیکفایت و بی ابرو نخواهد بود وزارتخانه ایکه عرضه تهیه 4 پاسخنامه مختلف را ندارد چرا که نه ! باید مسئولین سنجش به نون و نوایی برسند. 

لعنت خدا و پیامبر و امامان مطهرش بر سازمان سنجش اموزش پزشکی کشور که ابرویی باقی نگذاشته اند.

 فرم اعتراض به سوالات

 کلید سوالات آزمون دفترچه A - دفترچه B - دفترچه C - دفترچه D

 

کلید سوالات آزمون دفترچه A , D  در ادامه مطلب ......

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد   

 

 

تغییرات احتمالی آزمون دستیاری اعلام شد: تفویض اختیار به دانشگاه‌ها برای انتخاب دستیار
جمعه ۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۲
 معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سیاست‌ ایجاد تحول در آزمون دستیاری، گفت: دقیق‌تر شدن منابع آزمون، کاهش امکان انتخاب رشته محل، افزایش تعداد سوالات، اختصاص ضریب به دروس مختلف بر اساس انتخاب رشته‌ داوطلب، تفویض اختیار به دانشگاهها برای پذیرش دستیار، امکان تغییر رشته توسط دستیار پس از آغاز تحصیل و غیره برخی از موارد پیشنهادی است.
به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی محققی در جمع خبرنگاران در خصوص تغییرات احتمالی دوره‌های بعدی آزمون دستیاری، گفت: باید منابع آزمون دقیق‌‌تر شود تا از این طریق معلومات داوطلبان رشد یابد و شرایط ارتقای محتوایی آزمون نیز فراهم شود.
وی با اشاره به امکان انتخاب 100 رشته محل در آزمون دستیاری، اظهارکرد: باید به گونه‌ای تعداد انتخاب رشته محل‌ها را کاهش داد، چرا که با کاهش تعداد انتخاب رشته محل‌ها خدشه‌ای بر روند آزمون ایجاد نمی‌‌شود و فقط موجب این می‌شود که داوطلبان انتخاب دقیق‌تری داشته باشند.
وی در خصوص افزایش تعداد سوالات، گفت: اگر بخواهیم تعداد سوالات را از 200 سوال بیشتر کنیم باید شرایطی فراهم شود که داوطلبان فرصت بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات داشته باشند که این مستلزم این است که بتوانیم مهلت پاسخگویی به سوالات را با تمهبداتی چون دو مرحله‌ای شدن و غیره افزایش دهیم.
محققی با اشاره به امکان اختصاص ضریب به دروس مختلف بر اساس انتخاب رشته‌های داوطلبان، تصریح کرد: بر این اساس امکان قبولی داوطلبان در رشته‌هایی که در آن تخصص بیشتری دارند، افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به سایر برنامه‌های سیاستی تحول در شیوه پذیرش دستیار، اظهار کرد: می‌توان این موضوع را بررسی کرد که برای دانشگاه‌هایی که سیستم پذیرش دستیار دارند فضای لازم برای انتخاب دستیار فراهم شود، البته دخالت دادن یا ندادن دانشگاه‌ها در انتخاب دستیار باید بسیار مورد بررسی قرار گیرد چرا که از نظر اجرایی کار بسیار دشواری است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: البته گروه‌های آموزشی بسیار مصرند تا در انتخاب دستیار نقش داشته باشند، شاید بتوان این موضوع را از دانشگاه‌های بزرگ آغاز کرد ولی از آنجاکه اجرای این طرح تبعات زیادی خواهد داشت باید بیشتر بررسی شود.
وی با بیان اینکه باید فضای امکان تغییر رشته را در سیستم آموزشی برای داوطلبان فراهم کرد، گفت: بر اساس این طرح داوطلبان پس از پذیرش و تحصیل در یک رشته، زمانی که متوجه می‌شوند توانایی لازم برای رشته مربوطه را ندارند و یا تصورشان از آن رشته متفاوت بوده است، می‌توانند رشته دیگری را انتخاب کنند، تا از این طریق کیفیت آموزش که گاهی اوقات به دلیل بی‌علاقگی کاهش می‌یابد ارتقا یابد.

محققی با بیان اینکه در آخرین جلسه شورای آموزش پزشکی برخی از این موارد مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: از آنجا که این تغییرات دارای حساسیت بالایی است باید از نظر اجرایی مورد کارشناسی قرار گیرد.
وی در خصوص تاثیر معدل دوره پزشکی عمومی و نمرات پیش کارورزی در آزمون دستیاری، گفت: از آنجا که سیستم نمره دهی در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است امکان تاثیر نمرات بسیار دشوار است، بنابراین باید مواردی که از نظر اجرایی عملی است و مشکلی در پذیرش دستیار ایجاد نمی‌کند با دقت کافی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان در پذیرش دستیار تحولاتی ایجاد کرد.
وی افزود: البته برای تحول پذیرش دستیار نظر سنجی از دو هزار دانشجو و 4 هزار نفر از اساتید انجام شد، که در مجموع نظرات آنان بر این بود که باید بر سطوحی از تغییرات تاکید کرد که از نظر اجرایی آسان بوده و طی آن حق داوطلبی تضییع نشود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در این نظرسنجی بیشترین تاکید‌ها بر روی ضریب دادن به دروس‌ بوده است، اظهار کرد: با این حال بیشترین مخالفت‌ها به تاثیر معدل بوده است که ما هم دیگر بر روی این موضوع تاکیدی نداریم و در مولفه‌های تغییر ما این موضوع قرار ندارد.
محققی با اشاره به تغییر تقویم برگزاری آزمون از اسفند به فروردین ماه، گفت: عمدتا این تغییر بر این اصل بوده است که داوطلبان فرصت بیشتری برای مطالعه داشته باشند و این امتحان موجب این نشود که بخش‌های بالینی خود را خالی کنند، همچنین بر اساس نظر سنجی رضایتمندی از برگزاری آزمون در این محدوده زمانی بیشتر بوده است. 
 

 

 

 

   

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo