X
تبلیغات
زولا

آغاز سال تحصیلی جدید مبارک

پنج‌شنبه 31 شهریور 1390 ساعت 10:51 ب.ظ

اوست عادل 

لعنت خداوند و رسول خدا(ص) و ائمه اطهار(ع) بر تمام مسئولان شیطانی منافق در حکومت اسلامی که با دزدی و خیانت و پایمال کردن حق مردم، آبروی دین مبین اسلام را به بازی میگیرند. عذاب ابدی فرقان در دنیا و اخرت نثارشان باد.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

لعنت خدا بر همه مسئول نماهایی که با باندبازی و خودخواهی و تمامیت خواهی به خون شهدا خیانت میکنند

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

  لعنت خدا بر سوال فروشان و حامیانشان و همه کسانیکه حق سایر داوطلبان دستیاری را در خفا ضایع می کنند؛ آمین. 

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد 

 بااعلام آمار قبولی‌های آزمون‌های گواهینامه و دانشنامه
دبیر شورای آموزش پزشکی خبرداد:
بازنگری کرویکلوم‌های دستیاری و اصلاح نظام آموزش دستیار

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از بازنگری کرویکلوم‌های دستیاری و گسترش هدفمند برنامه‌های دستیاری مبتنی بر سند راهبردی توسعه آموزش علوم پزشکی خبرداد.

به گزارش خبرنگار «صنفی آموزشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید امیر محسن ضیایی در نشست مطبوعاتی پنجاه و هشتمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و پنجمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی، با بیان اینکه آزمون دانشنامه عالی‌ترین آزمون در سطح کشور و بی نظیر در سطح منطقه است، اظهارکرد: بالاترین سطح نیروی انسانی توسط آزمون‌های بورد به جامعه تحویل داده می‌شود.

وی با تاکید بر بهبود مستمر شرایط آزمون، گفت: هر ساله تنوع روش‌های برگزاری آزمون شفاهی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به جداسازی برگزاری آزمون گواهینامه از آزمون دانشنامه، تصریح کرد: از آنجایی که فراگیران باید در دانشگاه‌ها ارزیابی شوند این واگذاری انجام شده است.

دبیر شورای آموزش پزشکی با اشاره به شرکت یکهزار و 758 داوطلب در آزمون گواهینامه، گفت: از این تعداد 96 درصد آنان پذیرفته شده‌اند که این تعداد برابر با قبولی‌های سال گذشته است.

وی با بیان اینکه در آزمون دانشنامه تخصصی 2 هزار و 162 داوطلب شرکت کرده‌اند، اظهارکرد: از این تعداد حدود یکهزار و 421 نفر معادل 65 درصد در آزمون کتبی پذیرفته شده‌اند که در نهایت تعداد پذیرفته‌شدگان نهایی یکهزار و 16 نفر است.

وی با اشاره به شرکت 254 داوطلب در آزمون دانشنامه فوق تحخصصی، گفت: 86 درصد از داوطلبان این آزمون پذیرفته شده‌اند.

ضیایی اصلاح نظام آموزش دستیار، طرح تحول پذیرش دستیار و بازنگری کرویکلوم‌های دستیاری را از جمله برنامه‌های دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عنوان کرد و افزود: استفاده از روش‌های جدید ارزیابی فراگیران، اجرای برنامه‌ برای بهبود بخش‌های یادگیری از دیگر برنامه‌های دبیرخانه است.

  

بررسی حذف اعمال معدل در 30 درصد نمره آزمون دستیاری

وی درباره تغییرات آزمون دستیاری و اعمال معدل برای این آزمون در دوره های بعدی خاطرنشان کرد: بخشی از این تغییرات هنوز اجرایی نشده است اما من هم با دانشجویان موافق هستم که بخشی از معدل دانشجویان به دلیل تفاوت کیفیت دانشگاهها قابل محاسبه کردن در یک آزمون کشوری نیست و امیدوارم معاونت آموزشی آن را حذف کند.

وزیر بهداشت با اشاره به تدوین برنامه آموزشی فیزیوتراپی از اجرای آن در آینده خبر داد و درباره سفر عمره دانشجویان نمونه کشوری گفت: ترکستانی معاون دانشجویی پیگیر سفر عمره دانشجویان نمونه کشوری است تا این مشکل حل شود.

 

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد:
عدم دریافت شهریه بالاترین کمک به دستیاران/ تحصیل 8 هزار دستیار پزشکی
معاون آموزشی وزارت بهداشت، بالاترین کمک وزارتخانه به دانشجویان دستیاری پزشکی را دریافت نکردن شهریه تحصیل از آنها اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 8 هزار دستیار تخصصی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدعلی محققی در آستانه سال تحصیلی جدید با بیان این مطلب، افزود: دستیارانی که از طریق کنکور دستیاری پذیرفته می‌شوند تحت پوشش رایگان وزارت بهداشت هستند و بالاترین آورده ما برای آنان این است که از آنها شهریه نمی‌گیریم و به جای آن دستیاران متعهد می‌شوند به سیستم سلامت کشور خدمات بدهند.
وی افزود: این در حالی است که هر دانشجوی خارجی برای تحصیل در مقطع دستیاری در ایران باید هزینه بسیار سنگینی بپردازد. آلبته وزارت بهداشت حق دارد در مقابل بیگاری کشیدن و خرحمالی های رزیدنتهای محترم و همچنین عدم حضور اساتید در بیمارستانها برای اموزش و سپردن همه کارهای ریز و درشت به رزیدنتها حتما و حتما باید از رزیدنتها پول و شهریه هم بگیرد!!!!! چه کنیم که ازماست که بر ماست......................   

 .........................

 بیمارستان امام خمینی(ره) در سکوی اول کسب رتبه‌های ممتاز دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفت

 

دبیر اجرایی مراسم تقدیر از دستیاران و بخش‌های حائز رتبه مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) از قرار گرفتن این بیمارستان در سکوی اول کسب رتبه‌های ممتاز دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: از 44 دانشجوی صاحب رتبه در آزمون‌های دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، 23 نفر آن از بیمارستان امام خمینی(ره) بودند.
محمد جواد مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، توجه به ابعاد اخلاقی و سنجش دانشجویان را مهمترین هدف از معرفی و تقدیر دستیاران نمونه عنوان کرد و افزود: تلاش ما این است که دانشجویان علاوه بر ارتقاء دانسته‌های علمی در رشته‌های تحصیلی، به لحاظ اخلاقی نیز رشد یافته تر باشند.
وی در ادامه بیمارستان امام خمینی(ره) را پیشتاز سایر بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران در کسب رتبه‌های علمی دوره‌های دستیاری و غیره دانست و گفت: از مجموع 44 رتبه کسب شده دانشگاه در آزمون‌های دستیاری سطح کشوری، 23 نفر آنها از بیمارستان امام خمینی(ره) بودند؛ به طوری که این رتبه از بین 28 بیمارستان دانشگاه کسب شده است و این نشان دهنده ممتاز بودن بیمارستان در کسب درجه‌های بالای علمی در سطح کشوری و دانشگاهی است.
مرتضوی در ادامه با اشاره به اینکه دستیاران برگزیده در این مراسم از دو جنبه علمی و اخلاقی سنجیده شده‌اند، تصریح کرد: گروه اول منتخبین دستیار رتبه‌های برتر آزمون دستیاری کشوری و گروه دوم بر اساس معیار و ملاک‌های اخلاقی در کار توسط بخش‌ها گزینش و از آنها تقدیر شد.
وی ادامه داد: معیارهای وظیفه شناسی و وجدان پزشکی، اهمیت دادن به بیمار، ارزش گذاری دانشجویان به بحث آموزش و نحوه برخورد با دستیاران سال پایین از مهمترین این معیارهای اخلاقی بودند که مدیران بخش‌ها در انتخاب دستیاران برتر لحاظ کرده‌اند.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر اهدای لوح تقدیر به دستیاران برگزیده هدایای مادی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است که در آینده نزدیک پرداخت می شود.
مرتضوی در پایان به دانشجویان و دستیاران توصیه کرد: علاوه بر افزایش جنبه‌های علمی دانسته‌هایشان و به روز کردن آنها، با توجه به حساسیت کار پزشکی ابعاد اخلاقی عملشان را نیز افزایش دهند.  

 

.............  محققی با اعلام اینکه سرانه دولت برای تربیت دستیار، بالاترین سرانه تربیت دانشجو در همه مقاطع است، گفت: کمک هزینه‌ای که وزارت بهداشت به این دانشجویان می‌دهد با صرفه‌جویی از سایر هزینه‌ها قابل تأمین است.
وی با اشاره به اینکه در بودجه‌های رسمی سالانه هیچ ردیفی برای این کمک هزینه‌های پرداختی وجود ندارد، اظهار داشت: بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی از درآمدهای اختصاصی یا صرفه‌جویی در سایر هزینه‌هایشان این کمک هزینه‌ها را به دستیاران پرداخت می‌کنند.
معاون آموزشی رقم پیشنهادی کمک هزینه تحصیلی دستیاران را که هرساله توسط شورای آموزش پزشکی و تخصصی پیشنهاد می‌شود مورد اشاره قرار داد و گفت: برای اضافه‌تر شدن این رقم مکانیزم‌هایی از جمله انجام و دریافت اضافه کار در دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات معیشتی آنان پیشنهاد شده که در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دست بررسی است.
وی درخصوص امکانات صندوق رفاه دانشجویان علوم پزشکی برای دستیاران گفت: مقرر شده بالاترین توان این صندوق اعم از وام‌های ازدواج، مسکن و وام‌های اضطراری به دستیاران تعلق گیرد.
   

 

ضیایی عنوان کرد:
اجرای طرح تحول پذیرش دستیاری درسال 90/ بازنگری سرفصلهای آموزش بالینی
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی اصلاح نظام آموزش دستیاری را یکی از مهمترین اولویت های وزارت بهداشت برشمرد و گفت: در اصلاح این نظام آموزشی، طرح تحول پذیرش دستیاری با همکاری گروه های آموزشی در دست تدوین است.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدامیرحسین ضیایی در مراسم اختتامیه پنجاه و هشتمین آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و پنجمین آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی با بیان مطلب افزود: اکنون وضعیت آموزش دستیاری، مطلوب نیست و با بازنگری این نظام آموزشی وضعیت را باید بهبود ببخشیم. همچنین اجرای بخشی از این طرح تحول در سال آینده تحصیلی در دست اقدام است.
وی بازنگری سرفصلهای آموزش بالینی با محوریت مراقبت از بیمار و آموزش مبتنی بر شواهد را از دیگر برنامه ریزی ها برای بهبود آموزش پزشکی دانست و گفت: بهبود بخشهای دیگر یادگیری، ایجاد Log Book الکترونیک، اصول حرفه ای و اخلاقی هم بخشی دیگر از این طرح تحولی خواهد بود.
ضیایی تقویت نقش گروه های آموزشی با اعتماد بیشتر به گروه ها را از دیگر بخشهایی دانست که به آموزش دستیاری کمک می کند و افزود: گسترش هدفمند برنامه های دستیاری مبتنی بر سند راهبردی توسعه آموزش علوم پزشکی از مهمترین بخشهای این حوزه است.
وی ارائه بالاترین سطح نیروی انسانی به کشور، بهبود شرایط آزمون و تنوع روشهای آزمون شفاهی را از دیگر ویژگی های آزمون های این دوره برشمرد و گفت: آزمون های دانشنامه عالی ترین آزمون در سطح کشور هستند و با 36 سال سابقه برگزاری در سطح منطقه بی نظیر هستند.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: امسال برای اولین بار آزمون گواهینامه از دانشنامه جدا شد و آزمون گواهینامه در جای اصلی خود در دانشگاه قرار گرفت. در آزمون گواهینامه امسال از میان یک هزار و 758 نفر شرکت کننده 96.58 درصد پذیرفته شدند. همچنین از امسال کمیته های آزمون در داخل هیئت های تخصصی تشکیل شد.
وی با اشاره به آمارهای این دوره از آزمون های دانشنامه پزشکی اضافه کرد: در آزمون پنجاه و هشتمین آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی 2 هزار و 162 نفر شرکت کردند که از این تعداد یک هزار و 314 نفر مرد معادل 60.78 درصد و 848 نفر زن معادل 39.22 درصد بودند که از این تعداد یک هزار و 421 نفر در آزمون کتبی پذیرفته شدند.
ضیایی یادآور شد: در نهایت یک هزار و 160 نفر در آزمون پذیرفته شدند که از این تعداد 622 نفر مرد و 538 نفر زن بودند.
وی درباره نتایج بیست و پنجمین آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی گفت: 24 رشته فوق تخصصی داریم که در این دوره 254 نفر در آن شرکت کردند که 64 نفر زن و 189 نفر مرد بودند در نهایت 86 درصد شرکت کنندگان پذیرفته شدند.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی یادآور شد: امسال آزمون گواهینامه فوق تخصصی نیز برای 247 نفر برگزار شد که از این تعداد هم 97.6 درصد در آزمون پذیرفته شدند. 

 

طرح فارغ التحصیلان دوره دستیاری پزشکی افزایش نیافته است

وی درباره شایعه افزایش دوره طرح فارغ التحصیلان دوره دستیاری پزشکی گفت: این موضوع تنها یک شایعه است و طرح فارغ التحصیلان دستیاری یا برابر مدت تحصیل و یا نصف مدت تحصیل است و تغییری هم نداشته است.

شایعه واکنش وزیر بهداشت
ادغام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیاین اتفاق هرگز رخ نمی دهد
افزایش دوره طرح فارغ التحصیلان دستیاری پزشکیشایعه است و تغییری نداشته به طوری که طرح فارغ التحصیلان دستیاری یا برابر مدت تحصیل یا نصف این مدت است

شبهه و شایعه ادغام دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی صحت ندارد

وحیددستجردی با اشاره به دغدغه یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره تغییر پیاپی ریاست این دانشگاه و شایعه ادغام گفت: این اتفاق هرگز رخ نمی دهد. دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یکی از دانشگاههای برتر کشور است و علاوه بر ماموریت ملی، ماموریت بین المللی هم دارد و شبهه و شایعه ادغام دانشگاه صحت ندارد.

 

 

شمشیربازی با خدا

 

عاشق شد و خدا شمشیری به او داد، که عشق شمشیربازی است. شمشیری نه برای آن که بزند و نه برای آن که بکشد و نه برای آن که زخم بگذارد و خون بریزد. شمشیری تنها برای آن که بداند عشق، بازی است. بازی ای بسیار سخت و بسیار ظریف و بسیار خطیر.

خدا شمشیری به او داد تا بداند دیگر نه نشستن جایز است و نه خوابیدن و نه آسودن. زیرا آن که شمشیری دارد باید در معرکه باشد؛ هشیار در میانه میدان.
اما آن شمشیر که خدا در آغاز به عاشقان می دهد، شمشیر چوبین است. زیرا که عشق در ابتدا به این و آن است و به کسان و ناکسان است. اما نه زخم شمشیرهای چوبی، چندان کاری است و نه درد شمشیرهای چوبی، چندان عمیق و نه مرگ با شمشیرهای چوبی، چندان مرگ. جهان اما میدان شمشیربازان چوبینی است. و بسیاری به زخم شمشیرهای چوبی از پا می نشینند. بسیاری به شکستن شمشیرهای چوبی شان دست از بازی می کشند. و بعضی چنان فریفته این بازی اند و چنان سرگرم، که گمان نمی برند بازی ای بزرگ تر نیز هست و حریفی قَدرتر و شمشیری بُراتر.

و این زمین آکنده است از شمشیرهای چوبی شکسته و شمشیرهای موریانه خورده و شمشیرهای زینتی بی کار آویخته بر دیوار.
هرچند بازی با شمشیرهای چوبی را هم لذتی است و شوری و شادی ای؛ اما چه شکوه ناچیزی دارد این بازی که شمشیرش چوبی است و حریفش این و آن میدانش به این کوچکی.

اما گریزی نیست که عاشقان، بازی را به شمشیری چوبی آزموده می شوند و آماده.
و آن کس که به نیکویی از عهده بازی با شمشیرهای چوبی برآید، کم کم سزاوار آن می شود که خدا شمشیری راستین به او بدهد؛ بُرنده و برهنه. و آن گاه است که خدا خود به میدان می آید تا حریف، عاشق شود و همبازی اش. و آن که با خدا شمشیربازی می کند، می داند که هرگز نخواهد برد. او برای باختن آمده است. اما چه لذتی دارد این بازی؛ بازی با خداوند. و چه شورانگیز است زخم این شمشیر و چه شیرین است درد این شمشیر و چه خوش است مرگ، زیر چکاچک رقص این شمشیر.
و عاشقان می دانند که زندگی چیزی نیست جز فرصت شمشیربازی با خدا.

برداشتی از این بیت مثنوی
عشقی که بر انسان بُوَد، شمشیر چوبین آن بُوَد
آن عشق با رحمان شود چون آخر آید ابتلا

  

روزی بزرگان ایرانی ومریدان زرتشتی از کوروش بزرگ خواستند که برای ایران زمین دعای خیر کند
 و ایشان بعد از ایستادن در کنار اتش مقدس اینگونه دعا کردن:

خداوندا اهورا مزدا ای بزرگ آفریننده آفریننده این سرزمین بزرگ،سرزمینم ومردمم راازدروغ و دروغگویی به دور بدار.بعد از اتمام دعا عده ای در فکرفرو رفتند واز شاه ایران پرسیدند که چرا این گونه دعانمودید؟فرمودند:چه باید می گفتم؟ یکی جواب داد :برای خشکسالی دعا مینمودید؟
کوروش بزرگ فرمودند: برای جلو گیری از خوشکسالی ... انبارهای اذوقه وغلات می سازیم

 

 

دیگری اینگونه سوال نمود: برای جلوگیری از هجوم بیگانگان دعا می کردید ؟ایشان جواب دادند: قوای نظامی را قوی میسازیم واز مرزها دفاع می کنیمگفتند:برای جلوگیری از سیلهای خروشان دعا می کردید ؟پاسخ دادند: نیرو بسیج میکنیم وسدهایی برای جلوگیری از هجوم سیل می سازیم

و همینگونه سوال کردندوبه همین ترتیب جواب شنیدند...
تا این که یکی پرسید: شاها منظور شما از این گونه دعا چه بود؟!وکوروش تبسمی نمودند واین گونه جواب دادند :
من برای هر سوال شما جوابی قانع کننده آوردم ولی اگر روزی یکی از شما نزد من آید و دروغی گوید که به ضرر سرزمینم باشد من چگونه از آن باخبر گردم واقدام نمایم؟ پس بیاییم از کسانی شویم که به راست گویی روی آورند ودروغ را از سرزمینمان دور سازیم...که هر عمل زشتی صورت گیرد باعث اولین آن دروغ است
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo