X
تبلیغات
رایتل

کلیات طرح برقراری عدالت آموزش در سهمیه های مختلف و همه سطوح

یکشنبه 2 اسفند 1388 ساعت 05:12 ب.ظ

 اهم اخبار امروز:: محرومیت متخلفان از آزمون مجدد دستیاری ....... وقتی همه خواب بودند؛عده ای آزمون را به سخره گرفتند! ........... جزئیات آزمون مجدد دستیاری/ ثبت نام جدید صورت نمی‌گیرد ...... ابطال آزمون دستیاری زنگ خطری برای متخلفان بود....... خطر بی اعتمادی نخبگان با خدشه دار شدن امنیت آزمونهای کشوری ....... تیم سازمان بازرسی در وزارت بهداشت مستقر شد ...... نوع کیفر با جرم متخلفان آزمون دستیاری متناسب باشد ...... الزام دانشگاههای علوم پزشکی به همکاری با داوطلبان آزمون دستیاری ..... سئوالات دستیاری در سطحی وسیع فروخته شد/ تغییر سیستم آزمون وزارت بهداشت ....... مشروح در ادامه مطلب........

 


 به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه پس از به تصویب رساندن کلیات طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی به بررسی جزئیات این طرح پرداختند.
بر اساس ماده واحده این طرح از تاریخ تصویب این قانون سهمیه بندی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی اعم از رشته های پزشکی و غیر پزشکی در کلیه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی به جز مواردی که در این طرح آمده ممنوع است......
بنابراین نمایندگان در تصویب این طرح بر اساس ماده یک آن مقرر کردند قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است.
همچنین بر اساس بند دیگری از این طرح صد در صد پذیرش در رشته های تخصصی زنان و زایمان به خانم ها اختصاص می یابد.
مجلس مصوب کرد 10 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در رشته های دستیاری پزشکی (رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به مناطق محروم اختصاص می یابد که با داوطلبان بومی است و پذیرفته شدگان مکلفند به مدت 3 سال برابر طول مدت تحصیل را صرفا در مناطق محروم خدمت کنند و افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند حداکثر تا 5 سال ازتعهد خدمتشان کسر می گردد.
مجلس همچنین مصوب کرد 10 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در مقطع دکترا برای مربیان رسمی (حداقل یک نفر) منوط به کسب حداقل 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص می یابد.
بر اساس این مصوبه 2.5 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت دستیاری به نیروهای مسلح در رشته های مورد نیاز با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منوط به کسب حداقل 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده اختصاص یابد.
بر اساس تبصره یک این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اختصاص سهمیه برای نخبگان و استعدادهای برتر به قوت خود باقی است.
همچنین در تبصره 2 تاکید شده است کلیه قوانین مغایر با این قانون از جمله قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو و هر گونه سهمیه بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی می باشد.در تبصره 3 نیز قید شده این قانون از زمان تصویب لازم الاجرا خواهد بود.
بنابراین گزارش نمایندگان مجلس مجددا مخالفت خود با تخصیص 20 درصد از سهمیه دوره کارشناسی ارشد به داوطلبان متاهل مخالفت کردند و هر گونه سهمیه بندی جدید را صرفا با تصویب مجلس شورای اسلامی مجاز دانستند.
کلیات این طرح با 158 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 203 نماینده به تصویب رسید .


 مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جزئیات آزمون مجدد دستیاری تاکید کرد: علاوه بر اینکه هیچ ثبت نام جدیدی برای آزمون دستیاری دوره سی و هفتم صورت نمی گیرد متخلفان نیز از آزمون محروم خواهند شد.
دکتر عباس زارع نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر یادآور شد: بر اساس اعلام معاونت آموزشی وزارت بهداشت آزمون مجدد دستیاری 27 فرودین ماه 89 برگزار خواهد شد و تا زمان برگزاری آزمون اگر افرادی از میان داوطلبان تخلف شان در این دوره احراز و ثابت شود از آزمون مجدد محروم خواهند شد.
وی اضافه کرد: البته بر اساس آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمونهای سراسری، هر زمان که یک داوطلب در هر مرحله از ثبت نام تا تحصیل قرار داشته باشد و تخلف وی در ورود به دوره بالاتر به اثبات برسد علاوه بر جلوگیری از ادامه تحصیل وی با او برخورد می شود.
زارع نژاد مهر گفت: داوطلبان از بابت رسیدگی به تخلفات در این دوره از آزمون هیچ نگرانی نداشته باشند و تنها به خدمتگزاران خود فرصت دهند تا کارها به سامان برسد و زمینه برگزاری آزمون مجدد در نهایت سلامت فراهم شود.

 


 معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت طی ابلاغیه‌ای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور را موظف به ایجاد تمهیدات لازم برای حفظ آمادگی علمی داوطلبان شاغل آزمون دستیاری کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباس حسنی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت طی نامه‌ای به ریاست دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور از آنها خواست به منظور حفظ آمادگی علمی داوطلبان شاغل در دانشگاه‌ها نسبت به اعطاء و استفاده از ذخیره مرخصی استحقاقی و تنظیم کشیکها و ساعت کار موظف اداری، حداکثر مساعدت لازم را انجام دهند به نحوی که رضایت داوطلبان آزمون دستیاری شاغل در این دانشگاه‌ها فراهم شود.

 


مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را به تصویب رساند که در صورت تصویب نهایی سهمیه بندی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی - اعم از رشته های پزشکی و غیر پزشکی- در کلیه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی به جز مواردی ممنوع می شود.
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه بررسی طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را در دستور کار داشتند که با 158 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 203 نماینده حاضر با کلیات این طرح موافقت کردند.
بر اساس ماده واحده این طرح و در صورت تصویب نهایی از تاریخ تصویب این قانون سهیمه بندی در پذیرش دانشجو و دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی -اعم از رشته های پزشکی و غیر پزشکی- در کلیه دانشگاه های دولتی غیر دولتی به جز مواردی که از طرح قید شده ممنوع است.
بر اساس این طرح قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است.
بر اساس ماده دیگری از این طرح صد در صد پذیرش در رشته های تخصصی زنان و زایمان به خانم ها اختصاص می یابد.
همچنین در صورت تصویب نهایی 10 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در رشته های دستیاری پزشکی به مناطق محروم اختصاص می یابد در شرایط مساوی..............

 با اولویت به داوطلبان بومی است و پذیرفته شدگان مکلف هستند به مدت 3 سال برابر طول مدت تحصیل و صرفا در مناطق محروم خدمت کنند و افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند حداکثر تا ظرف 5 سال از تعهد خدمتشان کسر می شود.
بر اساس تبصره ای از این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اختصاص سهمیه برای نخبگان و استعدادهای برتر به قوت خود باقی است.
همچنین بر اساس تبصره دیگر این طرح کلیه قوانین مغایر با این قانون از جمله قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو و هر گونه سهمیه بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد. 


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اقدام وزیر بهداشت در ابطال آزمون دستیاری را اقدامی جهت کاهش بی عدالتی برشمرد و گفت: این اقدام زنگ خطری برای متخلفان محسوب می شود.
محمود احمدی بیغش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تصور من این است که اقدام وزیر بهداشت اقدام خداپسندانه ای بوده و امروز یک مدیر ارشد به این نقطه رسیده است که بی عدالتی صورت گرفته و فردی که در دوردست ترین نقطه کشور در این آزمون شرکت کرده باید بداند که نسبت به حق او حساسیت وجود دارد.
وی اضافه کرد: وزیر بهداشت تنها وظیفه ندارد که به مشکلات در بیمارستانها رسیدگی کند بلکه وظیفه دارد که جلوی هر نوع بی عدالتی را بگیرد.
احمدی بیغش کار وزیر بهداشت در ابطال آزمون دستیاری را اقدامی در جهت کاهش بی عدالتی برشمرد و تاکید کرد: آنهایی که در مورد آزمون دستیاری کوتاهی کرده اند و تخلف از آنها سر زده است باید بدانند که جلوی فعالیت آنها گرفته می شود و اگر اقدامی این چنینی صورت نمی گرفت متخلفان جری تر می شوند. در واقع این موضوع زنگ خطری برای متخلفان محسوب می شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این اقدام وزیر بهداشت گوشه ای از توجه به عدالت بود و از تریبون مجلس نیز در این زمینه صحبت خواهد شد.
  


 نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر امنیت آزمون های کشوری به خطر بیفتد بی اعتمادی در جامعه و میان قشر نخبگان که پزشکان نیز جزئی از آن هستند بوجود می آید و این موضوع برای جامعه و وزارت بهداشت مضر است.
مجید نصیرپور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ما انتظار داریم که مجازات متخلفان متناسب با تخلفی که انجام داده اند باشد تا ضمن بازگشت اعتماد نخبگان، این اقدامات به اطلاع مردم نیز برسد.
وی گفت: همه همکاران مجلس به موضوع آزمون دستیاری حساس هستند. از سویی دیگر در این دوره از آزمون ظاهراً افراد خاصی با روشهای غیرقانونی به سئوالات دسترسی داشته اند و این اتفاق باید مورد تصمیمگیری قرار می گرفت.
نصیرپور اضافه کرد: آزمون دستیاری، آزمون مهمی است و به آینده گروه زیادی از پزشکان ارتباط دارد و جمع زیادی از پزشکان با این موضوع در ارتباط هستند و از نقاط دور افتاده کشور در این آزمون به امید اینکه در رشته تخصصی مورد نظر خود پذیرفته شوند، شرکت کرده اند و در صورت هر نوع بی عدالتی از این مسئله آسیب می بینند.
وی یادآور شد: اینکه شخص وزیر بهداشت به این مسئله وارد شده است و افرادی را مامور بررسی این موضوع کرده است نشان می دهد که مسئله فروش سئوالات پس از امتحان برای آنها مسجل شده و این موضوع اقدامی قابل توجه بوده است.
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این موضوع همانند سال 82 با وقفه انجام می شد و پس از آن تصمیمگیری می شد مجلس همانند گذشته به این موضوع ورود پیدا می کرد اما اکنون وزارت بهداشت خود به مسئله رسیدگی کرده است و ما انتظار داریم که برخورد با متخلفین نیز با جدیت پیگیری شود.


 مشاور وزیر بهداشت از ورود تیم سازمان بازرسی به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: سازمان بازرسی و تیمهای نظارتی وزارت بهداشت به منظور رسیدگی هر چه سریع تر به تخلفات آزمون دستیاری سال 88 مستقر شده اند و در حال رسیدگی به امور هستند.
دکتر عباس زارع نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز در حال فراهم آوردن زمینه های لازم برای برگزاری سالم آزمون مجدد هستند تا داوطلبان از بابت آزمون مجدد اطمینان لازم را داشته باشند.
وی اضافه کرد: سازمان بازرسی، مجلس و سایر نهادهای مسئول در این زمینه همکاری لازم را داشته اند اما با این وجود حرف اول و آخر را وزارت بهداشت زده و دیگران در حال کمک به این وزارتخانه هستند.
زارع نژاد اضافه کرد: فرآیندهای آزمون اصلاح می شود و داوطلبان از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند و تنها به خدمتگزاران خود فرصت دهند تا کارها به سامان برسد و زمینه برگزاری آزمون مجدد در نهایت سلامت فراهم شود.
ملاقات برخی داوطلبان آزمون دستیاری با وزیر بهداشت
وی با اشاره به ملاقات با تعدادی از داوطلبان آزمون دستیاری که امروز اول اسفند ماه 88 در محل وزارت بهداشت حضور یافته بودند به مهر گفت: بخشی از این افراد با وزیر بهداشت ملاقات کردند و به آنها اطمینان داده شد که هرچه سریعتر آزمون دستیاری سامان پیدا کند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار داشت: دغدغه اصلی در حال حاضر داوطلبان آزمون دستیاری هستند که باید شرایط مناسبی برای برگزاری آزمون دستیاری برای آنها فراهم شود و امیدواریم به زودی این شرایط را بتوانیم برای آنها فراهم کنیم.

 


خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: مهر ماه سال 88 اولین جرقه آزمون دستیاری با اعلام زمان ثبت نام زده شد و پزشکان عمومی در ماراتنی 6 ماهه تمام فرصتهای زندگی اجتماعی خود را معلق نگه داشتند تا در آزمونی مهم شرکت کنند اما با فروش سئوالات و ابطال آزمون مواجه شدند.
به گزارش خبرنگار مهر، آزمون دستیاری در کشور ما سابقه ای 40 ساله دارد و از گذشته برای ورود به دوره تخصصی بالینی که 25 رشته متنوع تخصصی را در بر می گیرد آزمونی با حضور پزشکان عمومی برگزار می شود.
ساختار برگزاری آزمون در سالهای اخیر دستخوش تغییرات متعددی شده است در حالی که در دو دهه اول شائبه ای در مورد آزمون دستیاری وجود نداشت اما با گذشت سالهای بعدی زمزمه خرید و فروش سئوال در آزمون شنیده شد.
بر اساس گزارش هیئت و تفحص مجلس هفتم که به منظور رسیدگی به تخلفات آزمون دستیاری سال 82 تشکیل شد تخلفات خرید و فروش سئوالات و سهل انگاری در زمینه چاپ و تکثیر سئوالات در سالهای پیش از 82 نیز رخ داده بود.
نکته ای که مسئولان وقت وزارت بهداشت در سال 85 نیز به آن واقف بودند و بر آن تاکید داشتند که پیگیری ها و ردیابی های مختلف در فاصله سال های 79 تا 83 نشان می دهد که 44 پرونده در رابطه با تقلب در این وزارتخانه تشکیل شده است.
پس از پیگیری این موضوع و تصویب قانون برخورد با متخلفان و متقلبان در آزمون ها در مجلس هفتم شورای اسلامی همه مسئولان بر این نکته تاکید داشتند که با متخلفان برخورد جدی خواهد شد و امید این بود که دیگر موضوعی با عنوان تخلف در آزمون دستیاری بوجود نیاید.
اما این بار در سال 88 و تنها 6 سال پس از خاطره تلخ اسفند 82 بار دیگر زمزمه های فروش سئوالات مطرح شد و یکباره در پایان یک روز تعطیل اعلام شد که به دلیل ارائه مستندات تخلف در آزمون سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری باطل شده است.
در حالیکه وزیر بهداشت در روز آزمون در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی بر این نکته با جدیت تاکید کرد که سئوالات با امنیت بالایی در دسترس داوطلبان قرار گرفته است اما در یک روز پس از آزمون اعلام می شود که این آزمون ابطال شده است آن هم به دلیل دسترسی برخی به سئوالات.
سئوال اصلی داوطلبان این است که میزان تخلف در چه سطحی بوده است و آیا واقعاً خرید و فروش سئوال در میان بوده است و یا تنها بخشی از سئوالات به بیرون از مجموعه آزمون درز کرده است؟ ارقامی که در میان داوطلبان در مورد سئوالات شایعه شده است یعنی کل سئوالات 80 میلیون تومان واقعی است؟ متخلفان اصلی در این میان خریداران سئوال هستند یا مسئولانی متخلف که با اهمال کاری زمینه بروز چنین اتفاقی را فراهم کرده اند؟
تمام اینها پرسش هایی هستند که هنوز پاسخی برای آنها پیدا نشده است و با وجود اینکه وزیر بهداشت به گفته نمایندگان مجلس و دانشگاههای علوم پزشکی اقدامی قابل تقدیر برای مقابله با تخلف آزمون به انجام رسانده است اما انتظار می رود تا پایان معرفی متخلفان به دستگاه قضایی و پیگیری کامل موضوع همچنان با قاطعیت عمل کند.
در این میان نکته دیگری که ذهن داوطلبان را به خود مشغول کرده است آمادگی برای آزمون مجدد است که به طور قطع نمی تواند آمادگی که پزشکان برای آزمون 29 بهمن حفظ کرده بودند را دوباره بازیابی کند. پزشکانی که با مرخصی، نرفتن بر سر کار، حبس کردن خود در کتابخانه ها و سایر مشغولیاتی که می توانست آنها را از آزمون بازدارد، درس خوانده اند با استرس بیش از اندازه مواجه شده اند که باید تا زمان آزمون مجدد این آمادگی را حفظ کنند.
تغییر شاخص های ورود به دوره دستیاری نیز می تواند از اهمیت آزمون در جهت کاهش استرس این گروه از داوطلبان بکاهد. اهمیت به دوره انترنتی و پزشکی عمومی، تعیین شاخص هایی از جمله فعالیت های پزشکی و اهمیت بخشیدن به منزلت پزشکان عمومی با اجرای درست طرح پزشکان خانواده نیز از جمله راهکارهایی است که می تواند به کاهش اهمیت دوره تخصصی بیانجامد تا در صورت برگزاری آزمون نیز چنین مشکلاتی برای داوطلبان بوجود نیاید.
و اما
نکته بسیار مهم این است که در حالی که مسئولان قبل از برگزاری آزمون بر امنیت آزمون تاکید می کنند و بر آن صحه می گذارند به یک باره تخلفی در سطح وسیع رخ می دهد و آزمون ابطال می شود. در این میان وزیر به دلیل ابطال تقدیر می شود و دوباره به داوطلبان اطمینان داده می شود که آزمون مجدد با امنیت کامل برگزار می شود اما یک نکته مغفول می ماند و آن این است که چرا باید تخلفی رخ دهد. چرا باید مسئولان پس از برگزاری آزمون متوجه تخلف شوند. چرا باید با روحیه بیش از 16 هزار پزشک که از نخبگان کشور هستند بازی شود و ... . نکته مهم این است: "وقتی همه خواب بودند عده ای آزمونی را به سخره گرفتند."

 


 رئیس کمیسیون آموزش مجلس از فروش سئوالات کنکور دستیاری در سطح بسیار وسیع در کشور خبر داد و گفت: سئوالات آزمون دستیاری لو رفته و در سطح بسیار گسترده ای به فروش رسیده بود اما اینکه چه افرادی دسترسی به سئوالات داشته اند باید با دقت بررسی شود.
علی عباسپور تهرانی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ابطال آزمون دستیاری گفت: به طور مکرر طی سالهای گذشته شکایتهایی نسبت به عدم امنیت این آزمون داشته ایم به طوری که در سال  1382 تحقیق و تفحص از این آزمون در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت و تقلب و تخلف در آزمون اثبات شد.
وی ادامه داد: متخلفان آزمون دستیاری سال 1382 دستگیر شدند و تا حدودی با کسانی که تخلف کرده بودند برخورد شد اما چون امتحان ابطال نشده بود افراد متخلفی هم بودند که دوره را ادامه دادند که همین امر عدم اعتمادی را نسبت به این آزمون ایجاد کرد و در سالهای گذشته نیز مواردی اعلام می شد اما چون مستندات کافی وجود نداشت اقدام خاصی صورت نمی گرفت.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: پس از برگزاری آزمون دستیاری که پنجشنبه 29 بهمن ماه برگزار شد مدارک و دلایلی به ما ارائه شد که حاکی از تخلف در این آزمون بود.
وی تاکید کرد: اطلاعات مبنی بر وقوع تخلف در آزمون دستیاری کامل بود به همین منظور با وزیر بهداشت مذاکره کردیم و خواستار بررسی و ابطال آن با توجه به قطعی بودن تخلفات شدیم.
عباسپور در ادامه به مهر گفت: خوشبختانه دکتر وحید دستجردی وزیر بهداشت بلافاصله کمیته های لازم را تشکیل دادند و موضوع ا بررسی کردند که تایید کردند که اطلاعات ارائه شده به کمیسیون آموزش کاملا مستند است و در نتیجه تصمیم گرفتند آزمون را ابطال کنند که این تصمیم قابل تقدیر و شجاعانه ای بود که وزیر بهداشت اتخاذ کرد که باید از وی تقدیر شود.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: خواسته اصلی ما این است که سیستم آزمون در وزارت بهداشت به طور کلی مورد بازنگری قرار گیرد. وزارت بهداشت باید کاملا این سیستم را مکانیزه کند و از حضور حداقل افراد در این مرکز استفاده کند زیرا ایجاد یک سیستم امن برای برگزاری آزمونها الزامی است.
وی ادامه داد: همچنین قوه قضاییه، دادستانی و مجلس شورای اسلامی باید با متخلفین و متقلین برخورد قاطعی کنند. خوشبختانه بر خلاف سال 1382 که قانونی برای برخورد با متخلفان آزمونهای سراسری وجود نداشت قانونی در سال 1385 به تصویب مجلس رسیده است که به موجب آن متخلفان و اخلالگران در کنکورهای سراسری به جزای نقدی، حبس، محرومیت از کنکور و ... محکوم می شوند.
عباسپور درباره دلایل ابطال آزمون دستیاری به مهر گفت: سئوالات آزمون دستیاری لو رفته بود و در سطح بسیار گسترده ای به فروش رسیده بود. اینکه چه افرادی دسترسی به سئوالات داشته اند باید با دقت بررسی شود.
وی با تاکید بر امنیت آزمونهای سراسری در کشور گفت: داوطلبانی که مدارکی دال بر تخلف در آزمونهای مختلف را دارند باید این مدارک را در اختیار ما و سایر مسئولان قرار دهند و به هیچ عنوان نگران سلامت یا وضعیت آینده خود نباشند. چنین افرادی به طور حتم تحت حفاظت دستگاههای ذیربط قرار خواهند گرفت. به طور حتم اگر اطلاعات داوطلبان کامل و دقیق باشد مسئولان نظام اجازه هیچگونه تخلفی را نخواهند داد.

 
 تقدیرکمیسیون بهداشت از وزیر بهداشت درابطال آزمون دستیاری
نایب رییس کمیسیون بهداشت:
دلایل ابطال آزمون دستیاری با حضور معاون آموزشی وزارت بهداشت بررسی شد


نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان پس از برگزاری جلسه با معاون آموزشی وزارت بهداشت، گفت: جلسه امروز کمیسیون با حضور معاون آموزشی وزارت بهداشت به بررسی موضوع ابطال آزمون دستیاری با دستور وزیر بهداشت اختصاص داشت.
انوشیروان محسنی بندپی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌مطلب، افزود: امروز (یکشنبه) دکتر محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت به کمیسیون بهداشت آمد و درباره آزمون دستیاری ابطال شده سال 88 صحبت‌هایی را مطرح کرد.
نماینده نوشهر و چالوس در ادامه با یادآوری این‌که بر اساس گزارش معاون آموزشی وزارت بهداشت مدارک و ادله‌هایی حاکی از لو رفتن سوالات آزمون دستیاری پیدا شد که منجر شد دکتر دستجردی این آزمون را باطل اعلام کند، افزود: کمیسیون با بررسی موضوع از اقدام خوب خانم وزیر در رابطه با دستور ابطال و برکناری افرادی که در مرکز آزمون وزارت بهداشت سبب لو رفتن سوالات بودند، تقدیر و تشکر کرد.
نایب رییس کمیسیون بهداشت همچنین تصریح کرد: متاسفانه از چندین سال قبل همه ساله شاهد این مشکلات بودیم، در سال 82 بحث تقلب و تخلف در آزمون دستیاری به وجود آمد، در سال 83 و 84 هم بود، در 85 و 86 هم شاهد این مشکل بودیم، این موضوع در سال 87 به اوج رسید، اما متاسفانه به این دلیل که نتوانستند مدارک و ادله کافی جمع‌آوری کنند و اتخاذ تصمیم برای ابطال آزمون برای وزارت‌خانه خیلی مشکل بود تن به این کار ندادند، اما امسال از عصر سه‌شنبه مشخص شد که سوالات و پاسخ‌ها در اختیار برخی از افراد شرکت‌کننده قرار گرفته است.
وی ادامه داد: حتی 7 صبح پنج‌شنبه قبل از شروع آزمون در دفتر یکی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران با مقایسه 25 سوال از سوالات آزمون با سوالاتی که بیرون پخش شده بود، اعلام کردند که سوالات آزمون پیش از آزمون در اختیار برخی از افراد قرار گرفته است، زمانی‌که این موضوع به اطلاع دکتر دستجردی می‌رسد مسوولان آزمون را جمع کرده و این سوالات را با دفترچه تطابق می‌دهد که در نتیجه مشخص شد سوالات و پاسخ‌ها و گزینه‌ها هیچ تفاوتی با سوالات لو رفته ندارد.
محسنی تاکید کرد: هر چند تصمیم ابطال آزمون برای وزارتخانه بسیار سخت است، اما خانم وزیر تن به عوارض‌های جانبی داده و دستور ابطال آزمون را صادر کرد و مقرر شد آزمون مجدد دستیاری در تاریخ 27 فروردین سال آینده برگزار شود.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در پاسخ به این پرسش که آیا با این تفاسیر سلامت آزمون مجدد تامین است، گفت: قطعا به این دلیل که لو رفتن سوالات به گونه‌ای بود که طراح سوالات آزمون، سوالات را بیرون نداده با ایجاد تمهیداتی می‌توان از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کرد، متاسفانه دست‌اندرکاران مرکز آزمون شرایطی را ایجاد کردند که سوالات بیرون رفته، بنابراین می‌توان با ایجاد تدابیر و کم کردن فرصت زمانی شرایطی ایجاد کرد که این مشکلات در دوره بعد ایجاد نشود تا این‌که ما در نحوه آزمون‌گیری و این‌که آیا این درست است با همین شاخص‌ها آزمون را برگزار کنیم تصمیم‌ دیگری اتخاذ کنیم.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: زمانی‌که سوالات آزمون در اختیار افراد عادی قرار گرفته ادله محکمی برای لو رفتن سوالات است، لذا برای این‌که بتوانند اعلام کنند سوالات آزمون لو رفته سوالات را هم به وزارتخانه و هم به دفتر رییس یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران دادند و اعلام کردند که تمام سوالات لو رفته است. ازآنجا که وقتی این مشکلات پیش می‌آید معمولا افرادی که این سوالات را لو می‌دهند هم گرفتار می‌شوند و از آنها پرسیده می‌شود این سوالات را از کجا به دست آورده‌اید، لذا برای خود حاشیه امن ایجاد کردند و سوالات را تکه بندی کرده و گفتند در جریان باشید که این سوالات لو رفته است.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo