X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

متخلفان علاوه بر ممنوعیت تحصیل، از طبابت هم منع می‌شود(بدون عمل)

شنبه 1 اسفند 1388 ساعت 12:32 ب.ظ

 

 و با تشکر از تمام مسئولینی که سعی دارند ریشه این مشکل را حداقل برای مدتی بخشکانند

 

با تشریح دلائل ابطال آزمون دستیاری؛
معاون وزیربهداشت: دو برگه سوال درکتابخانه یک دانشگاه پیدا شده بود
متخلفان علاوه بر ممنوعیت تحصیل،از طبابت هم منع می‌شود

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: آموزشی

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دلائل ابطال سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری تخصصی، گفت: تا این لحظه تخلفی برای احدی از پزشکان داوطلب آزمون به اثبات نرسیده است، ولی در صورت اثبات، آن فرد نه تنها صلاحیت ادامه تحصیل ندارد بلکه برای همیشه طبابت عمومی هم منع می‌شود.

به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدعلی محققی روز شنبه در نشستی مطبوعاتی در پی ابطال سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری تخصصی با بیان اینکه این آزمون حساس ترین آزمونی است که در آموزش علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود؛ آن را از جهاتی نسبت به کنکور ورودی حساس تر عنوان کرد و افزود: رقابت برای دستیابی به رشته‌های تخصصی در جامعه‌ پزشکی عمومی کشور بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه آزمون دستیاری پزشکی رقابتی و بسیار دشوار است و یک محکی است برای انتخاب افرادی که در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرند.

وی با اشاره به تشکیل هیات بدوی و هیات تجدیدنظر برای تخلفات در آزمون‌های علوم پزشکی در وزارت بهداشت، گفت: در نیمه دوم سال 84 این هیات در وزارت بهداشت تشکیل شد و نزدیک به 18 پرونده مرتبط از مراجع قضایی به وزارت بهداشت تحویل داده شد که بر این اساس این هیات در صورت اثبات تخلف برخورد قاطع می‌کند و کسانی که تخلف برای آنها اثبات شود اخراج و از ادامه تحصیل آنها جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به بروز تخلف در آزمون دستیاری در سال 82، گفت: عده‌ای از این افراد تلاش کردند که با طرح موضوع به مراجع دیگر بازگشت به ادامه تحصیل داشته باشند که وزارت بهداشت موضع خودش را اعلام کرد که اگر کسی تخلف آن در آزمون به اثبات رسد از نظر اخلاقی چنین فردی صلاحیت طبابت ندارد و این موضع را هم اکنون نیز اعلام می‌کند.

محققی با بیان اینکه لحظه‌های پرالتهابی را پشت سر می‌گذاریم، اظهار کرد: تا این لحظه تخلفی برای احدی از پزشکان داوطلب آزمون به اثبات نرسیده است و حتی در بسیاری از سطوح نزدیک به داوطلبان این اعتماد کامل را داریم که تخلف نکردند اما اگر از سوی مراجع قانونی تخلف کسی به اثبات رسد ما موضعمان موضع قبلی است و برخورد قانونی در حد مقررات انجام می‌شود و از نظر ما این فرد نه تنها صلاحیت ادامه تحصیل ندارد بلکه برای همیشه صلاحیت طبابت عمومی را هم ندارد.

محققی افزود: در حال حاضر جو بسیار آشفته است ولی داوطلبان این آزمون در زمره امین ترین و شریف ترین انسان هایی هستند که امکان تخلف در آنها وجود ندارد اما وظیفه وزارت بهداشت این است که نهایت تلاش و امانت داری را انجام دهد. به گونه‌ای که شش ماه برای آماده سازی آزمون تلاش مضاعفی انجام شد.

وی افزود: قبل از برگزاری آزمون در چند مورد اطلاعاتی به ما مبنی بر احتمال تخلف و اینکه عده‌ای سوالات را در اختیار دارند رسید بر حسب این اطلاعات بلافاصله این موضوع را بررسی کردیم ولی این موضوع به اثبات نرسید ولی پس از برگزاری آزمون با همکاری چند تن از داوطلبان و شکایاتی که طرح شد مستنداتی دریافت کردیم که تخلفی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این مستندات در یک مورد مربوط به سوالات بود که خود پزشکان داوطلب آن را در اختیار ما قرار دادند، اظهار کرد: صبح روز برگزاری آزمون، دو برگه حاوی سوالات آزمون توسط عده‌ای از داوطلبان به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران داده شد، ولی از آنجایی که قبل از ساعت اداری بود کارکنان به آن توجهی نکرده بودند و حدود ساعت 11 متوجه آن شدند و آن را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تعداد سوالات 25 سوال بود که آنها یا بعضا عین سوالات طرح شده در آزمون و یا از نظر محتوایی با سوالات آزمون منطبق بود که در کتابخانه یکی از دانشگاه‌ها در اختیار داوطلبان قرار گرفته بود، این موضوع این شائبه را ایجاد کرد که امکان دارد سوالات آزمون از نقطه‌ای به بیرون صادر شده باشد ولی اینکه چگونه این سوالات در اختیار آنها قرار گرفته و یا اینکه مورد استفاده قرار گرفته است یا نه اطلاعی نداریم و زمانی به ما اثبات شد تعدادی از سوالات در اختیار داوطلبان قرار گرفته است با دستور وزیر آزمون لغو شد تا خدای ناخواسته احدی به ناحق امتیازی کسب نکند.

وی تاکید کرد: آنچه که مسلم است مجموعه برگزارکننده علیرغم تلاش‌های صادقانه‌ای که انجام دادند از این به بعد متولی برگزاری آزمون نیستند تا رسیدگی نهایی در این زمینه انجام شود و پس از بررسی مجددا افرادی در مرکز سنجش آموزش پزشکی مستقر شوند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه آزمون مجددا برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: با پیش بینی‌های در نظر گرفته شده بازسازی سازمان برگزار کننده آزمون زیاد طول نمی‌کشد و در این مورد نهایت دقت انجام خواهد شد تا در موعد صحیح آزمون برگزار شود.

وی با اشاره به برگزاری مجدد آزمون در 27 فروردین ماه، گفت: تلاش ما این است که حتی زودتر از موعد مقرر آزمون برگزار شود ولی در نهایت آخرین مهلت تعیین شده برای برگزاری آزمون 27 فروردین می‌باشد که با تامین شرایط کامل و رفع نقایصی که در این مدت مشخص خواهد شد آزمون دوم در امنیت کامل برگزار خواهد شد.

محققی افزود: اگر خدای ناخواسته از داوطلبان کسی تخلف کرده باشد نباید گفت پزشکی تخلف کرده بلکه باید گفت متخلفی تقلب کرده است و بدون تردید باید از جامعه پزشکی این فرد اخراج شود.

وی در خصوص بروز شایعاتی مبنی بر تقلب در آزمون دستیاری سال گذشته، تصریح کرد: سال گذشته سطح نمرات بالاتر رفته بود و تعدادی از داوطلبان آنرا از اشکالات آزمون می‌دانستند همچنین سایت‌هایی شایعاتی را منتشر کرده بودند که ما همان زمان هم اعلام کردیم که اگر داوطلبی مدرک قابل استنادی داشته باشد حتما پیگیری خواهیم کرد که چیزی به دست ما نرسید ولی در این دوره آزمون مستند به اندازه‌ای کافی برای ابطال آزمون وجود دارد.

وی با بیان اینکه مسئولان و متولیان برگزاری آزمون‌های وزارت بهداشت برکنار شدند تا بررسی نهایی در این زمینه انجام شود، تصریح کرد: افرادی که توانمندی داشته باشند در آن مجموعه در دوره بعد هم به وظایف خود می‌پردازند ولی در کل در این زمینه بازنگری جدی انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، محققی با بیان اینکه بانک سوالی در زمینه آزمون دستیاری وجود ندارد، تصریح کرد: برای دوره بعد نیز طراحی مستقلی انجام خواهد شد.

 

 تجمع جمعی‌ از داوطلبان(احتمالا با مشارکت سوال خرهای نگران پول و اینده خود) آزمون دستیاری در مقابل وزارت بهداشت.
داوطلبان: چرا آزمون را یک‌شبه باطل می‌کنند؟   

وزیربهداشت پاسخگو باشد

جمعی از شرکت کنندگان آزمون دستیاری صبح روز شنبه در پی ابطال آزمون در برابر وزارت بهداشت تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دانشجویان با تاکید بر اینکه متقلب‌ها باید شناسایی شوند، خواستار پاسخگویی وزیر بهداشت در این باره شدند. جمعی از شرکت کنندگان...........

 آزمون دستیاری صبح روز شنبه در پی ابطال آزمون در برابر وزارت بهداشت تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دانشجویان با تاکید بر اینکه متقلب‌ها باید شناسایی شوند، خواستار پاسخگویی وزیر بهداشت در این باره شدند.
یکی از داوطلبان در این باره به ایسنا گفت: این اتفاق و ادعاها به نوعی هر ساله رخ می‌دهد. ما بیش از یک سال است که برای آزمون زحمت کشیده‌ایم، این عدالت نیست که بجای اینکه متقلب‌ها را شناسایی و با آنها برخورد کنند، آزمون را لغو می‌کنند.
وی افزود: مسئولان وزارت بهداشت نباید به این راحتی زحمات چند ساله ما را نادیده بگیرند، کاش به جای ابطال، امنیت آزمون را بیشتر می‌کردند.

  یکی دیگر از شرکت کنندگان هم با بیان اینکه ما داوطلبان دو یا سه سال برای این آزمون زحمت کشیده‌ایم و مشکلات را تحمل کرده‌ایم، گفت: هنوز کلید سوالها اعلام نشده است و ما نمی‌دانیم که چگونه امتحان خود را داده‌ایم، آنوقت وزیربهداشت به خاطر یک شایعه؛ کل آزمون را ابطال می‌کند. این شایعات همیشه وجود داشته است.
این شرکت کننده تاکید کرد: نباید با سرنوشت افرادی که یک سال برای این آزمون زحمت کشیده‌اند به خاطر عده‌ای متقلب بازی شود.
وی افزود: وزیر باید پاسخگو باشد که چه کسی تقلب کرده است و نباید کل آزمون لغو شود.
به گزارش ایسنا یکی دیگر از داوطلبان با اعتراض نسبت به لغو آزمون گفت: سالی یک امتحان برگزار می‌کنند و جای سوال دارد که چرا نمی‌توانند امنیت آزمون را تامین کنند تا پس از آن، چنین اتفاقاتی رخ ندهد.
وی درادامه اعتراض خود گفت: ما این همه استرس تحمل نکرده‌ایم که به بهانه تقلب یک عده، آزمون را لغو کنند.
پدر یکی دیگر از شرکت کنندگان که فرزندش در حال گریه کردن بود، با بیان اینکه فرزندم یکسال است که به صورت شبانه روزدرس خوانده است، گفت: باید جلوی متقلبین گرفته شود؛ نه اینکه آزمون لغو شود.

 /در پی ابطال آزمون دستیاری/ عباسپور:سوالات لو رفته بود
قوه قضاییه و دادستانی با متخلفین برخورد ویژه‌ کند
ریشه این باند فساد در وزارت بهداشت خشکیده شود

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه پس از برگزاری آزمون دستیاری، از لو رفتن سوالات مطلع شده است، گفت: با ابطال آزمون دستیاری پزشکی حق داوطلبان از بین نمی‌رود.
علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد ابطال آزمون دستیاری پزشکی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پس از برگزاری آزمون دستیاری به ما خبر داده شد که سوالات آزمون به طور گسترده در اختیار عده‌ای از داوطلبان قرار داده شده و نهایتا داوطلبان به سوالات دسترسی داشته و این سوالات فروخته شده است.
وی گفت: پس از اطلاع و پیگیری از مطمئن شدن و لو رفتن سوالات با وزیر بهداشت تماس گرفته و وی را در جریان قرار دادم و دکتر دستجردی قول صد در صدی داد تا به طور جد مساله را پیگیری خواهد کرد.
عباسپور با اشاره به اینکه از سوی وزیر بهداشت، تیمی تشکیل شد و شدیدا موضوع مورد پیگیری قرار گرفت، خاطرنشان کرد: پس از اینکه لو رفتن سوالات به اثبات رسید، وزیر بهداشت شب گذشته به بنده اطلاع داد که به طور قطع این امتحان را ابطال خواهد کرد.
وی ضمن تقدیر و تشکر از وزیر بهداشت برای پیگیری و بررسی سریع این موضوع اظهار کرد: خوشحال هستیم که بلافاصله وزارت بهداشت به دستور وزیر مربوطه پیگیری‌ها را انجام داده و نهایتا لو رفتن سوالات را تایید کرده‌اند و آزمون ابطال شد تا حق داوطلبان از بین نرود، بنابراین از این وزارتخانه و شخص وزیر تشکر می‌کنیم؛ چرا که اگر موضوع به گذشت زمان سپرده می‌شد، ممکن بود این امر برای عده‌ای احقاق حق کند و مدعی شوند.
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با یادآوری اینکه در مجلس هفتم نیز درارتباط با لو رفتن سوالات آزمون دستیاری در سال 82، هیات تحقیقی و تفحصی تشکیل شد، افزود: پس از اطمینان از لو رفتن سوالات نهایتا با عده‌ای که در آن سال به طور محدود در این اقدام دست داشتند و افرادی که از این طریق وارد دوره تخصصی شده بودند، برخورد شد؛ اما نهایتا در آن آزمون با توجه به اینکه نتیجه اعلام شده بود و حتی قوه قضاییه و وزارت علوم هم با افرادی که سوال آزمون را لو داده بودند برخوردهای لازم را انجام دادند، بازهم معلوم نشد تمام افرادی که از این طریق وارد دوره تخصصی شده بودند تنبیه شده و به سزای عملشان رسیدند یا خیر؟
عباسپور افزود: در آزمون دستیاری فعلی که با دلایل قطعی مساله به ما منعکس شد و وزارت بهداشت نیز پس از تماس با وی و در جریان قرار گرفتن این موضوع، مسئله را پیگیری کردند و تقلب و لو رفتن سوالات در آزمون اثبات شد، خوشبختانه این آزمون ابطال شد و حق داوطلبان در این شرایط محفوظ خواهد ماند.
وی درخواست کرد تا با متخلفان که در سیستم کل طراحی سوال دست داشتند برخورد قاطعی صورت گیرد. رییس کمیسیون آموزش مجلس گفت: نسبت به کل سیستم برگزاری آزمون تخصصی از ابتدا که طراحی سوال صورت می‌گیرد تا زمان برگزاری آزمون باید نظارت کاملی صورت گیرد.
نماینده مردم تهران در خانه ملت با تاکید بر اینکه باید با تمامی افرادی که در این اقدام مشارکت داشتند برخورد قاطعی صورت گیرد، افزود: قانون تخلفات در آزمون‌های سراسری در سال 85 به تصویب مجلس رسیده و در آن قانون نیز دست قضات و وزارتخانه برای برخورد با متخلفان، باز است و از قوه قضاییه و دادستانی نیز درخواست می‌کنیم نسبت به کسانی که تخلف کرده‌اند برخورد ویژه‌ای انجام دهند تا سریعا این افراد شناسایی شده و عمق این تخلف مشخص شود.
عباسپوربا اشاره به اینکه با همت وزارت بهداشت این آزمون ابطال شد و سعی نشد تا پرده پوشی انجام شود، تاکید کرد: باید هرچه سریعتر کلیه ریشه‌های این باند فساد در وزارت بهداشت خشکیده شود، تا انشاءالله این آزمون مهم دوره‌های تخصصی به طور دقیق برگزار شده و داوطلبین با آرامش خاطر بدانند که تنها ملاک انتخاب در این آزمون سطح علمی و تخصصی آنهاست.
وی گفت: در این شرایط برای آزمون‌های کشور این اطمینان را ایجاد خواهیم کرد که صد در صد به طور دقیق و صحیح برگزار خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت درگفت‌وگوباایسنا:
*در راستای احقاق حقوق شرکت کنندگان آزمون دستیاری ابطال شد
*وزیربهداشت شجاعت ابطال این آزمون را داشت
  

 

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص ابطال آزمون دستیاری پزشکی سال89، با بیان اینکه این اقدام وزیر بهداشت، کار بزرگی بود، گفت: با توجه به تخلفات صورت گرفته در این آزمون، جهت ضایع نشدن حقوق شرکت کنندگان، این آزمون ابطال شد.
حسینعلی شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این که این اقدام وزیر بهداشت، کار بزرگی بود، اظهار کرد: خوشبختانه وزیر شجاعت ابطال این آزمون را داشت.
شهریاری با بیان این که متاسفانه سال‌های گذشته نیز تخلفات زیادی در خصوص خرید و فروش سوالات انجام شده بود، افزود: با توجه به اثبات این اتفاقات، متاسفانه در دستگاه قضا نیز علی رغم اعاده دادرسی، نه تنها این افراد مشخص نشدند، بلکه برخی از آنها در حال حاضر به عنوان دستیار و برخی از آنها نیز حتی فارغ‌التحصیل شدند.
وی ادامه داد: امتحانات باید به گونه‌ای برگزار شود که حقوق دیگران ضایع نشود و افراد رانت خوار و کسانی که دستی در قدرت و یا ثروت دارند، نتوانند سوء استفاده کنند.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: امیدواریم تدبیری اندیشیده شود که یک امتحان سالم و خوب برگزار شود، تا حقوق افراد حفظ گردد.
وی در رابطه با برخی شایعات مبنی بر فروش سوالات از سوی طراحان سوالات آزمون، توضیح داد: سوالات به علت این که از مخزن سوالات استخراج می‌شود، به گونه‌ای نیست که 100 درصد طراحان سوالات بتوانند این کار را انجام دهند.
شهریاری با بیان این که به هر حال این تخلفات در حدی بوده است که بهترین اقدام، ابطال آزمون بود، افزود: وزارتخانه باید جهت برگزاری مجدد آزمون تصمیم‌گیری کند و برنامه‌ را به گونه‌ای تنظیم کند تا در مهرماه که آغاز سال تحصیلی است، خللی ایجاد نشود.  


شناسایی متخلفان آزمون دستیاری و تشکیل پرونده قضایی
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس: متخلفان در برگزاری آزمون دخیل بودند

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از شناسایی متخلفان آزمون دستیاری خبر داد.
غلامرضا اسدالهی، نماینده مردم تربت‌جام در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به ابطال آزمون دستیاری تخصصی گفت: این ابطال حرکت خوبی بود، چرا که هر ساله در آزمون‌های دستیاری شبهاتی ایجاد می‌شد ولی امسال با طرح شبهه در این زمینه وزیر بهداشت آزمون را ابطال کردند و قرار است این آزمون مجددا برگزار شود.
وی با بیان این‌که قطعا مجلس در این زمینه حساسیت‌های لازم را دارد، گفت: تا کنون بحث‌هایی که پس از برگزاری هر آزمون دستیاری ایجاد می‌شد در حد صحبت بود ولی در این دوره وزیر بهداشت حرکت بسیار خوب و عملی انجام دادند.
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی با بیان این‌که متخلفان شناسایی شدند، تصریح کرد: این اقدام پیشگیرانه خوبی است، چرا که افرادی که تخلف کرده‌اند در برگزاری آزمون دخیل بوده‌اند.
اسدالهی در خاتمه با تاکید بر این‌که اقدام به جایی در این زمینه انجام شده است، گفت: وزیر بهداشت در راستای تخلف عزل‌هایی را انجام دادند که پرونده قضایی برای آنها در حال تشکیل است.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo