X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

هشدار وزارت بهداشت به متخلفان و اخلالگران احتمالی آزمون دستیاری

سه‌شنبه 27 بهمن 1388 ساعت 09:08 ب.ظ

آزمون دستیاری پنجشنبه برگزار می‌شود
معاون وزیربهداشت: ظرفیت آزمون تا 10 درصد افزایش یافته است
داوطلبان نگران سلامت و امنیت آزمون نباشند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: آموزشی

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر سلامت آزمون دستیاری تخصصی، از افزایش 5 تا 10 درصدی ظرفیت پذیرش این آزمون خبر داد.

دکتر محمد علی محققی، در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به برگزاری سی و هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیاری دررشته‌های تخصصی پزشکی بالینی با رقابت 16 هزار و 648 داوطلب در 34 حوزه امتحانی در روز پنجشنبه، گفت: این آزمون در 30 حوزه استانی و 4 حوزه‌ تهران ( دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی وعلوم بهزیستی) برگزار می‌شود.

وی با اعلام انتشار ظرفیت‌ پذیرش همزمان با انتخاب رشته، تصریح کرد: ظرفیت پذیرش در 25 رشته تخصصی متفاوت است و ممکن است در بعضی از رشته‌ها افزایش ظرفیت داشته و دربرخی دیگر هم به دلیل برخورداری از نیروی مناسب، با کاهش ظرفیت روبرو باشیم، البته ظرفیت پذیرش در سایر رشته‌ها نیز متناسب با سال گذشته است.

وی با بیان اینکه کلیه شرایط و اقدامات برای حسن برگزاری آزمون فراهم شده است، اظهارکرد: دراین دوره با توجه به مصوبات آموزش پزشکی و تخصصی شرایط برگزاری آزمون کاملا مشابه با دوره‌های قبل خواهد بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سعی شده است از طریق ارتباط با آحاد شرکت کنندگان، اطلاعات مورد نیاز دراختیار داوطلبان قرارگیرد، تصریح کرد: داوطلبان باید از طریق درج کد رهگیری کارت ورود به جلسه را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه پس از برگزاری آزمون، راهنمای انتخاب رشته سال قبل آزمون مذکور در اختیار داوطلبان برای تسهیل آنها در امر انتخاب رشته قرارمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: به داوطلبان توصیه می‌شود به جز اطلاعیه رسمی مرکز سنجش آموزش پزشکی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، به هیچ مرجع دیگری که غیر رسمی هستند توجه نکنند، چرا که اطلاعات آنها گمراه کننده است و نباید اعتنایی به آن داشته باشند.

محققی با اشاره به تسهیلات مورد نظر برای داوطلبان استعداد درخشان، گفت: داوطلبان استعدادهای درخشان در این آزمون دو دسته هستند، دسته‌ای که حق شرکت قبل از گذراندن دوره تعهد خود درآزمون دارند و فقط برای آنها این تسهیل در نظر گرفته شده است و دسته دیگر هم افرادی هستند که براساس آیین‌نامه تسهیل دوره دستیاری دراین آزمون شرکت می‌کنند و برای رقابت آنها تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این دسته از داوطلبان باید از محورهای سه گانه آیین نامه استعدادهای درخشان 40 امتیاز کسب کرده باشند تا بتوانند از تسهیلات پذیرش برخوردار باشند، البته این دسته از افراد می‌توانند در برخی از رشته‌ها که دبیرخانه شورای آموزش پزشکی اعلام می‌کند، بدون شرکت درآزمون به آن راه یابند؛ ولی تجربه نشان داده است که داوطلبان استعداد درخشان از رشته‌های بدون آزمون استقبالی نداشته‌اند، چرا که معمولا این دسته از افراد تمایل دارند تا در رقابت آزمون شرکت کرده و دررشته موردنظر پذیرفته شوند.

محققی با تاکید براینکه خوشبختانه اقدامات لازم برای برگزاری آزمون در امنیت کامل پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: ضمن استفاده از تجربیات سال‌های گذشته درامنیت آزمون، در چندین مورد ضریب امنیتی نسبت به سالهای قبل افزایش یافته است و داوطلبان نگران امنیت آزمون نباشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با یادآوری اینکه نسبت به سالهای گذشته جنبه‌های حفاظتی برگزاری آزمون به شکل مضاعفی دیده شده است، گفت: هرچند اطمینان داریم که جامعه پزشکی جامعه مورد اعتمادی است و نگران امنیت آزمون نیستیم؛ اما طبق وظیفه باید تمهیداتی دراین مورد در نظر گرفته شود.

 محققی به مهر خبر داد: 

آخرین جزئیات کنکور دستیاری/ جوان 24ساله کوچکترین داوطلب دستیاری 

معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به  تازه  ترین جزئیات  سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری از رقابت 16 هزار و 700 نفر در این

آزمون خبر داد و گفت: جوان ترین شرکت کننده 24 سال و مسن ترین شرکت کننده 66 سال دارد. 

دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: سی و هفتمین دوره پذیرش دستیار روز پنجشنبه 29 بهمن ماه جاری راس ساعت 9 صبح در 34 حوزه امتحانی که چهار حوزه آن در تهران 

و 30 حوزه در سایر شهرها قرار دارد، آغاز می شود. 

 وی اضافه کرد: اصول کار، مقررات آزمون، نحوه پاسخگویی به سئوالات و سایر مسائل مرتبط با آزمون همانند دوره های گذشته است و تحولات مهم در دستیاری از دوره آینده انجام می گیرد.

آزمون دستیاری در عالی ترین سطح امنیت و حفاظتی برگزار شود

محققی یادآور شد: با توجه به حساسیت آزمون و رقابت 16 هزار و 700 داوطلب در این دوره تلاش شده است که فضای برگزاری آزمون و سایر فرآیندها و مسائل مرتبط با آن در عالی ترین سطح امنیت و حفاظتی برگزار شود و تلاش بسیاری صورت گرفته است که اطلاع رسانی وسیعی از طریق مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت در اختیار داوطلبان قرار گیرد و راهنمای انتخاب رشته محل نیز پس از برگزاری آزمون در اختیار آنها قرار می گیرد.

داوطلبان تحت هیچ عنوان به اطلاع رسانی غیررسمی توجه نکنند

وی تاکید کرد: به داوطلبان به صورت اکید توصیه می شود که تحت هیچ عنوان به اطلاع رسانی غیررسمی توجه نکنند چرا که در این میان ممکن است برخی از موسسات با اغراض سودجویانه اطلاعات غلط را به داوطلبان عنوان کنند. در حال حاضر راهنمای آزمون که در زمان دریافت کارت به صورت اینترنتی قابل دسترسی است، تمام اطلاعات تاکید شده و هیچ نکته ناگفته ای نمانده است.

هیچ مرجعی غیر از مرکز سنجش و دبیرخانه شورا مرجع رسمی آزمون محسوب نمی شود

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به مهر گفت: هیچ مرجعی غیر از مرکز سنجش آموزش پزشکی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مرجع رسمی آزمون محسوب نمی شود و داوطلبان هیچ نگرانی از بابت شرکت در امتحان نداشته باشند. فضای آزمون کاملاً رقابتی است و داوطلبان بر حسب صلاحیت و تلاش خود در آزمون رقابت خواهند کرد.

در آزمون دستیاری از بانک سئوال استفاده نمی شود

وی با اشاره به تصویب آیین نامه تشکیل بانک سئوال اظهار داشت: این آیین نامه به تصویب رسیده است و در برخی از رشته های تخصصی نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما اکنون در آزمون دستیاری سئوالات به صورت طراحی و دعوت مستقیم از اساتید در فضای قرنطینه مرکز سنجش آموزش پزشکی صورت گرفته است. 

ظرفیت نهایی پذیرش در دوره های تخصصی نهایی نشده است

محققی یادآور شد: ظرفیت نهایی پذیرش در دوره های تخصصی متغیر خواهد بود و پس از نهایی شدن در زمان انتخاب رشته به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.  


 

معاون وزیربهداشت به مهرخبرداد:
هشدار وزارت بهداشت به متخلفان و اخلالگران احتمالی آزمون دستیاری 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به برخورد قانونی با متخلفان و اخلالگران در آزمون دستیاری گفت: هیچ فضایی برای امکان ایجاد اخلال در آزمون وجود ندارد و در صورت احتمال این رخداد برخورد قانونی با متخلفان صورت می گیرد.
دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: هیچ امکانی برای بروز اخلال در آزمون دستیاری با توجه به پیش بینی های که برای امنیت آزمون درنظر گرفته شده است وجود ندارد.
وی در خصوص موسسات غیر مجازی که در حوزه دستیاری فعالیت می کنند، گفت: موسسات غیرمجازی که در این حیطه قصد اطلاع رسانی غلط به داوطلبان داشته اند، سال گذشته تعطیل شدند و با آنها برخورد قانونی صورت گرفت.
محققی خاطرنشان کرد: موسسات آموزشی غیرمجازی که قصد داشته باشند خارج از چارچوب رسمی به اطلاع رسانی غلط مبادرت ورزند با آنها برخورد قانونی صورت می گیرد و نهادهای نظارتی نیز در این زمینه بر نحوه برگزاری آزمون نظارت لازم خواهند داشت.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر ما در آزمون دستیاری با قشر فرهیخته پزشکان عمومی روبرو هستیم و توصیه مؤکد به آنها این است که تحت تاثیر تبلیغات سوء موسسات غیرمجاز قرار نگیرند.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی یادآور شد: در صورت بروز هرگونه تخلفی از سوی موسسات به وسیله مراجع قانونی با آنها برخورد می شود.
وی خاطرنشان کرد: موسسات آموزشی و آموزشگاههای آزاد می توانند با مراجعه به وزارت بهداشت بر اساس آیین نامه های مربوطه درخواست مجوز فعالیت دهند اما وزارت بهداشت بدون داشتن مجوز فعالیت، این گروه از موسسات را معتبر نمی داند و بسیاری از آنها صلاحیت دخالت در آموزش پزشکی را ندارند.
محققی اضافه کرد: آموزش پزشکی یک آموزش تخصصی است که با شرایط ویژه ای ارائه می شود و هر موسسه ای توان دخالت در آن را ندارد.
وی گفت: هم اکنون آموزش پزشکی در سطح دانشگاههای علوم پزشکی نیز تحت نظارت شورای گسترش انجام می گیرد و بدون داشتن صلاحیت آموزشی ارائه نمی شود. از سوی دیگر مراکز آموزش مداوم در دانشگاهها در همه استانها نیز امکان ارائه آموزش با مجوز را دارا هستند.
سی و ‌هفتمین‌ آزمون‌ دستیاری ساعت‌ 9 صبح‌ روز پنجشنبه 29 بهمن ماه 88 با رقابت 16 هزار 673 داوطلب به طور همزمان‌ در دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ برگزار می شود. درهای سالن‌ برگزاری‌ آزمون‌ رأس‌ ساعت 8 صبح‌ باز و در ساعت 8 و 45 دقیقه‌ بسته‌ خواهد شد. همراه داشتن کارت شناسایی معتبر عکسدار از جمله کارت ملی یا نظام پزشکی یا گواهینامه در روز آزمون الزامی است. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo