X
تبلیغات
رایتل

تلاش برای حذف خاطره فروش سوالات آزمون دستیاری بهمن- اسفند ۸۲

شنبه 2 شهریور 1387 ساعت 06:35 ب.ظ
گزارشی از قرنطینه آزمونهای وزارت بهداشت / تلاش برای حذف خاطره دستیاری خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: خبرنگار مهر با حضور در قرنطینه وزارت بهداشت گزارش ویژه ای از تلاش این وزارتخانه برای حفاظت از آزمونهای حساس گروه پزشکی تهیه کرده است. گزارشی که حاکی از تلاش مسئولان برای حذف خاطرات تلخ آزمون دستیاری است.
خبرنگار مهر با بازدید از محل قرنطینه آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی با نحوه طراحی سؤال، تایپ و تکثیر و از همه آنها مهم تر حفاظت چند لایه وزارت بهداشت برای برگزاری هرچه بهتر این آزمون آشنا شد.
وزارت بهداشت هر ساله با برگزاری بیش از 20 آزمون در سطوح مختلف که یکی از آنها آزمون دانشنامه رشته های تخصصی و فوق تخصصی است، وظیفه سنگین حفاظت از این آزمون ها را بر عهده دارد. سنگینی این وظیفه زمانی خود را بیشتر نشان می دهد که بدانیم گروه هدف آزمون تعداد زیادی از پزشکان متخصص و فوق تخصص کشور در رشته های مختلف هستند.
زمانی که پای به قرنطینه آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی گذاشتم، در ذهن خود محیطی پلیسی با شیشه های چند لایه و سقف بتونی و غیر قابل نفوذ را ترسیم کرده بودم اما صحبت های مسئولان حراست که در این بازدید من را همراهی می کردند این نکته را به من یادآور شد که به جای استفاده از مصالح غیر نفوذ، شرایط به گونه ای طراحی شده است که آزمون ها با کمترین آسیب پذیری مواجه شوند.
برای ورود به سالن قرنطینه کارت مهمان را دریافت می کنم. از این پس من میهمان قرنطینه هستم که در معیت میزبان خود بازدید را آغاز می کنم. تصویر هر فردی که وارد سالن قرنطینه می شود فیلمبرداری می شود و تمامی فیلم ها تا زمان پایان آزمون در محل مخصوص نگهداری می شود. این فیلمها که با تاریخ و ساعت نگهداری می شوند به نوعی سوابق آزمون .....

برای ورود به سالن قرنطینه کارت مهمان را دریافت می کنم. از این پس من میهمان قرنطینه هستم که در معیت میزبان خود بازدید را آغاز می کنم. تصویر هر فردی که وارد سالن قرنطینه می شود فیلمبرداری می شود و تمامی فیلم ها تا زمان پایان آزمون در محل مخصوص نگهداری می شود. این فیلمها که با تاریخ و ساعت نگهداری می شوند به نوعی سوابق آزمون محسوب شده و در صورت خدشه به آزمون مورد استناد قرار می گیرند و تمامی تاریخچه یک آزمون را به صورت مستند در خود حفظ می کنند.

هیچ فردی در منطقه قرنطینه نمی تواند بدون کارت شناسایی که به او داده شده است تردد کند. منطقه قرنطینه از سالن تایپ، تکثیر، محل نگهداری اسناد و مخزن آزمون تشکیل شده است که در کنار ستاد حفاظت آزمون و ستاد عوامل اجرایی نیز قرار دارند که همانند منطقه قرنطینه با محدودیت تردد روبرو هستند. 

ورود به سالن تایپ پس از نگارش نام میهمان و میزبان از سوی نگهبانان میسر می شود. نگهبانان در فرم هایی با شماره سریالهای مخصوص ورود و خروج عوامل اجرایی را ثبت می کنند تا در صورت نیاز به این اسناد مراجعه شود.

سالنی با دو ردیف 10 تایی رایانه و تایپیست های حرفه ای برای تایپ سؤالات سخت و پیچیده آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی. تمامی پنجره های سالن تایپ پیش از ورود عوامل اجرایی توسط عوامل حافظت آزمون پلمپ شده و لاک و مهر شده بود.

در ابتدای سالن تایپ محلی برای نمایندگان دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و عوامل اجرایی حفاظت آزمون در نظر گرفته شده است که در واقع محل دریافت سؤالات از نمایندگان هیئت های بورد و ارائه آن به بخش تایپ است.

سؤالاتی که از سوی استادان در فرم های مخصوص با شماره رمز مربوطه نوشته می شود بدون بخش پاسخ ها وارد بخش تایپ می شود. پس از شمارش تعداد صفحاتی که از سوی استاد به بخش تایپ داده می شود و تنظیم صورت جلسه مربوطه، کار تایپ سؤال آغاز می شود. هیچ کاغذ سفید دیگری در سالن تایپ وجود ندارد.

به گفته مسئول حفاظت آزمون که من را همراهی می کند، تمامی رایانه های مخصوص تایپ کنترل شده و کلیه خروجی های آنها پلمپ شده است. همچنین تایپیست ها امکان ذخیره هیچ نوع اطلاعاتی را بر روی رایانه ها ندارند و تنها در پایان مرحله تایپ می توانند اطلاعات مربوطه را برای سرور اصلی ارسال کنند.

این مقام مسئول یادآور می شود که تمامی عوامل اجرایی پیش از بکارگیری از سوی دبیرخانه و حفاظت آزمون استعلام می شوند و در صورت تأیید صلاحیت می توانند در این بخش مشغول به کار شوند. البته بر اساس آیین نامه حفاظت از آزمون هیچ فردی که نزدیکانش در این آزمون شرکت باشند نمی توانند در این دوره در گروه عوامل اجرایی قرار گیرند.

وزارت بهداشت در بخش آزمونهای خود با یک خاطره تلخ روبرو است، آزمون دستیاری سال 82 و لو رفتن سؤالات آزمون موجب شده است که وزارت بهداشت این کار را از شرکت خصوصی مجری این کار گرفته و کلیه مراحل تا چاپ دفترچه را خود به انجام برساند

رایانه های بخش تایپ دارای کدهای خاص هستند و با شماره شناسایی می شوند و استاد در بدو ورود به سالن تایپ می تواند به راحتی رایانه خاص آن رشته را پیدا کند. نکته ای که در مورد سالن تایپ وجود دارد این است که تایپیست ها کلید سؤالات را در اختیار ندارند و سؤالات نیز در نهایت از سوی معاون فنی آزمون که یکی از اساتید است از میان کلیه سؤالات انتخاب می شود و در واقع مشخص نیست که از میان کلیه سؤالات کدام برای آزمون انتخاب می شود.

پس از مرحله تایپ به مرحله تکثیر وارد می شویم. با توجه به اینکه طراحی سؤال هنوز ادامه دارد، تکثیر آغاز نشده است اما دستگاهها و مراحل به نمایش گذاشته می شوند. وزارت بهداشت در بخش آزمونهای خود با یک خاطره تلخ روبرو است، آزمون دستیاری سال 82 و لو رفتن سؤالات آزمون موجب شده است که وزارت بهداشت این کار را از شرکت خصوصی مجری این کار گرفته و کلیه مراحل تا چاپ دفترچه را خود به انجام برساند.

بیشترین تعداد شرکت کننده در آزمون های وزارت بهداشت در آزمون کارشناسی ارشد با حضور بیش از 45 هزار داوطلب است و این تعداد این امکان را برای وزارتخانه فراهم کرده که کار تکثیر نیز در درون وزارت بهداشت انجام شود.

در اتاق طراحی سؤالات اساتید نام آشنایی همچون دکتر مصطفی معین، دکتر سید مؤید علویان، دکتر ناصر سیم فروش، دکتر سید حسن امامی رضوی، دکتر باقر لاریجانی و ده ها استاد دیگر بنام پزشکی بر اساس رشته های تخصصی و فوق تخصصی خود مشغول طراحی سؤال هستند

پس از بازدید از بخش تکثیر به سراغ اتاق های طراحی سؤال می رویم. اساتید نام آشنایی همچون دکتر مصطفی معین، دکتر سید مؤید علویان، دکتر ناصر سیم فروش، دکتر سید حسن امامی رضوی، دکتر باقر لاریجانی و ده ها استاد دیگر به نام پزشکی بر اساس رشته های تخصصی و فوق تخصصی خود مشغول طراحی سؤال هستند.

اساتید فارغ از مسئولیت های اداری گرداگرد میزهای طراحی سؤال قرار گرفته اند و به بحث و تبادل نظر برای انتخاب بهترین سؤالات می پردازند.

اتاق های طراحی سؤال به طور کامل از نظر امنیت و حفاظت آزمون حراست می شود و استادان طراح سؤال اجازه ندارند که غیر از برگه های پیش نویس طراحی را به محل تایپ وارد کنند. نماینده بورد مربوطه در انتهای مرحله طراحی سؤال با کنترل کردن صحت تایپ و سؤالات، آنها را برای تکثیر و دفترچه سازی به بخش پذیرش تحویل می دهد. در صورت نیاز به اسلاید و یا عکس خاص این کار به وسیله یک رایانه مخصوص انجام می گیرد.

به گفته یکی از مسئولان حفاظت آزمون، یکی از دلایل مهم نبودن قرنطینه شبانه روزی برای آزمونهای دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی، حضور استادان رشته پزشکی است. این افراد به عنوان اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی باید در دو حوزه درمان و آموزش حضور مداوم داشته باشند و ضمن اینکه اطمینان کامل به اعضای بورد وجود دارد و همین موضوع امکان حضور آنها را در قرنطینه به طور دائم منتفی می کند.

تمامی فعالیت پذیرایی و غذاهای مورد نیاز برای عوامل اجرایی، استادان و سایر افراد از سوی نگهبانان کنترل می شود و از سوی دیگر تأمین کننده این خدمات پیش از آزمون تعهدات لازم را تأمین کرده اند

وی می افزاید: بارها پیش آمده است که دستورهای بالینی مربوط به یک بیمار اورژانسی به سالن قرنطینه آورده شده تا آخرین دستورات پزشک معالج که یکی از اعضای هیئت های بورد است، در آن نوشته شود و همین مسئله موجب می شود که از وجود این اساتید تنها در ساعاتی که طراحی سؤال انجام می شود، بهره بگیریم.

در میان بازدید از بخش پذیرایی این نکته به ذهن خطور می کند که آیا ممکن است مانند فیلم های هالیوودی برخی بخواهند از طریق پذیرایی و تغذیه به آزمون نفوذ کنند اما صحبت های مسئول حفاظت آزمون این نکته را منتفی اعلام می کند.

وی می گوید : تمامی فعالیت پذیرایی و غذاهای مورد نیاز برای عوامل اجرایی، استادان و سایر افراد از سوی نگهبانان کنترل می شود و از سوی دیگر تأمین کننده این خدمات پیش از آزمون تعهدات لازم را تأمین کرده اند.

همه سؤالات پس از تکثیر وارد بخش مخزن می شود. در زمان بازدید در مخزن بسته بود و همراهان من اعلام کردند که مخزن تنها با حضور سه نفر از اعضای حفاظت آزمون، دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و مسئول حراست باز می شود و از تمامی مراحل فک پلمپ فیلمبرداری می شود. قفل هایی که برای درب استفاده می شود تنها یکبار مورد استفاده است و برای آزمون بعدی مورد استفاده قرار نمی گیرد. قفلها با حضور نمایندگان ذکر شده باز می شوند.

سؤالات تنها دو ساعت پیش از آزمون از مخزن خارج می شوند و به کمک افرادی به عنوان رابط آزمون در پاکت های امنیتی مخصوص با شماره رمز، دربسته و کیف های رمز دار به محل آزمون منتقل می شوند. تمامی مراحل توسط دوربین های مدار بسته کنترل می شود و پس از صورتجلسه اجازه بازگشایی پاکت ها داده می شود.

به گفته یکی دیگر از مسئولان حفاظت آزمون که گروه بازدید کننده را همراهی می کند، حساسیت آزمونهای علوم پزشکی در شاخص هایی متعددی از کنکور بیشتر است. یکی از دلایل این حساسیت سطح دانش افرادی است که در این آزمون ها مورد ارزیابی قرار می گیرند.

حفاظت چند لایه آزمون های علوم پزشکی این امکان را ایجاد کرده که با بهره گیری از جدیدترین فناوری های روز، امنیت آزمون حفظ شود. دوربین های مداربسته، سنسورهای چشمی و حرکتی و واکنشی نصب شده در مکان های مورد نیاز بخشی از این حفاظت چند لایه محسوب می شود.

در واقع حفاظت به گونه ای طراحی شده که امکان کمترین آسیب هم وجود نداشته باشد و اگر فرد یا سیستمی برای آسیب رسانی از یک بخش عبور کرد در لایه بعدی نتواند خدشه ای به آزمون برساند.

به گفته این مقام مسئول با تمهیداتی که اندیشیده شده از سال 84 به این سو که مسئولیت حفاظت آزمون برعهده گروه جدید قرار گرفته، هیچ شکوائیه ای در خصوص آزمون به وزارت بهداشت ارائه نشده است و تاریخچه ناخوشایند آزمون دستیاری موجب شده که هنوز هم برخی افراد با دید منفی به آزمون های وزارت بهداشت نگاه کنند در حال محو شدن است. البته برخی از کسانی که در آزمون ها پذیرفته نمی شوند نیز سعی می کنند به عنوان دستاویزی برای پذیرفته نشدن، امنیت آزمون را خدشه دار جلوه دهند.

به گفته این مسئول حفاظت آزمون کار دیگری که در زمان آزمون انجام می گیرد، تهیه پرینت رنگی از کارت ورود به آزمون و برچسب صندلی است که شماره داوطلبی نیز ترکیبی رندومی از شماره شناسنامه ، کد ملی و چند آیتم دیگر انتخاب می شود و در واقع امکان پشت سر هم نشستن افرادی که نام خانوادگی آنها با یک حرف شروع می شود، وجود ندارد.

این مقام مسئول حفاظت آزمون یادآور می شود: ترتیبات حفاظتی آزمون ها نباید اصل قضیه آزمون ها را مخدوش کند بلکه تمام سعی حفاظت آزمون این است که منفعت گروه هدف در نظر گرفته شود.

به نظر می رسد که وزارت بهداشت تمام سعی خود را بکار گرفته است که خاطرات ناخوشایند آزمون های گذشته را از اذهان هزاران پزشک و پیراپزشک که برای تحصیلات آینده خود برنامه ریزی کرده اند پاک کند. آزمون هایی پاک به سپیدی لباس مقدس پزشکی.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo