X
تبلیغات
رایتل

اظهارات جالب توجه پزشکیان در مورد گزارش تخلفات آزمون دستیاری

پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1387 ساعت 12:27 ق.ظ
 
متخلفین 4 میلیارد ریال به جیب زده اند
اظهارات جالب توجه پزشکیان در مورد گزارش تخلفات آزمون دستیاری
وزیر سابق بهداشت که تخلفات دستیاری در زمان وی صورت گرفته است، گفت: در زمان آزمون دستیاری سال 82 به وزارت بهداشت اعلام می شد که ما شواهدی در دست داریم اما هیچ دلیل و شواهدی به ما گزارش نشد و تنها می گفتند که ما شواهدی در دست داریم.
دکتر مسعود پزشکیان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ما در همان زمان نیز اعلام کردیم که باید طبق قانون با این موضوع برخورد شود و طبق قانون، برخورد با تخلفات در آزمون ها باید در هیئت رسیدگی به تخلفات انجام گیرد. از ما هم به عنوان مطلع دعوت نشد.
وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: در آن زمان عده ای از دستیاران احضار شدند و پس از ثابت شدن بی گناهی آنان را آزاد کردند و اگر در این روند یک نفر اشتباه کرده است باید با آن طبق قانون برخورد شود.
وی اظهار نظر قطعی در این  زمینه را به زمانی موکول کرد که گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در این مورد را مطالعه کند......

اثبات تخلف در آزمونهای دستیاری  متخلفین 4 میلیارد ریال به جیب زده اند
گزارش تحقیق و تفحص از آزمونهای تخصصی وزارت بهداشت به ویژه آزمون دستیاری سال 1382 امروز در صحن علنی مجلس قرائت شد که بر اساس آن گردش مالی صورت گرفته در شاخه کشف شده (متخلفین) بالغ بر 4 میلیارد ریال تخمین زده می شود که این رقم افزایش نیز خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارش کمیته تحقیق و تفحص از آزمون های تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به ویژه آزمون دستیاری سال 1382 آمده است: یکی از مهمترین حوزه های فعالیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی است که همه ساله امتحانات زیادی در این حوزه اجرا شده و بخش مهمی از قوانین و دستورالعمل ها مربوط به آن است، در میان امتحانات برگزار شده، آزمون دستیاری پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

رقابت سنگین پزشکان شرکت کننده در این آزمون و میزان پذیرش اندک شرکت کنندگان برای ورود به دوره تخصصی باعث شده است تا برگزاری این آزمون از حساسیت و اولویت خاصی برخوردار باشد. متاسفانه در سال 80 نحوه برگزاری این آزمون از سوی شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی و نیز وجود مشکلات ساختاری در دبیرخانه این شورا، بر دامنه نگرانی ها افزوده و به همین دلیل پس از برگزاری آزمون سال 82 اعتراضات و شکایات فراوانی از عملکرد مسئولان برگزار کننده و نیز نحوه اجرای آزمون به مراجع مختلف صورت گرفته است.

در پی ارائه تخلفات برگزاری آزمون دستیاری سال 82 به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، 14 نفر از نمایندگان مجلس سئوالی را در راستای ایفای وظیفه نظارتی خویش و با هدف روشن شدن اذهان عمومی از روند برگزاری آزمون از وزیر سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح نمودند. ولی به دلیل عدم ارائه اطلاعات آزمون دستیاری از سوی مسئولان وقت وزارتخانه، درخواست تحقیق و تفحص از نحوه برگزاری آزمون طرح و پس از تصویب در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و به تصویب رسید.

گزارش هیئت تحقیق و تفحص، چگونگی انجام مراحل تحقیق و تفحص را تشریح و با ارائه یافته های کمیته تحقیق، به بیان نتایج و راهکارهای مورد نظر خواهد پرداخت.

در این گزارش با اشاره به سابقه آزمون دستیاری یادآور کرده است:

الف - بر طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاریخ 16/11/82 به عنوان روز برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در سال 82 تعیین می گردد ولی به دلایل نامشخص برگزاری آزمون از تاریخ فوق، به روز 14/12/82 منتقل می گردد.

ب- پس از برگزاری آزمون ، گزارش های متعددی دال بر وجود تقلب، خرید و فروش سئوالات، تخلف در نحوه برگزاری آزمون منتشر گردید و در همین راستا چندین تحصن و تجمع اعتراض آمیز از سوی پزشکان شرکت کننده در آزمون، در مقابل مراجع نظارتی و قضایی برگزار شد. به دنبال موارد فوق، شکایت های متعددی به مراجع قضایی و نظارتی انجام پذیرفت.

هیئت تحقیق و تفحص در خصوص مراحل انجام تحقیقات از سوی این کمیته عنوان کرده است:

الف- در تاریخ 26/3/83 ، چهارده نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تخلف در امتحان ورودی سی و یکمین دوره دستیاری تخصصی پزشکی سئوالی را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می نمایند. سئوال مربوطه به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شده و وزیر سابق بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با حضور در جلسه مورخ 9/4/83 کمیسیون آموزش و تحقیقات به ارائه توضیحاتی در مورد برگزاری آزمون می پردازد که نمایندگان از پاسخ های وزیر، قانع نشده و توافق گردید تا کمیته ای متشکل از دکتر حیدر پور، دکتر ریاض، دکتر امیر حسن خانی و دکتر زاکانی، موضوع را دقیقا بررسی و نتیجه را به کمیسیون ارائه دهند.

کمیته در تاریخ 16/4/83 به وزارت بهداشت و درمان معرفی شد و اولین جلسه کمیته در تاریخ 17/4/83 در محل دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی برگزار و لیستی از اطلاعات مورد نیاز کمیته به دبیرخانه مربوطه ارائه گردید.

در تاریخ 20/4/83 بخشی از اطلاعات مورد درخواست از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی در اختیار کمیته قرار گرفت ولی با بررسی اطلاعات ارسالی مشخص شد که اطلاعات دارای نواقص فراوانی بوده و قابل بهره برداری نمی باشد. پس از پیگیری کمیته جهت تکمیل اطلاعات، مسئولان دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی، اعلام نمودند مقام وزارت دستور داده اند که اطلاعات به صورت پرینت شده و مکتوب در اختیار مجلس قرار گیرد به همین دلیل اطلاعات جامع و کامل به مجلس ارائه نشده است.

در تاریخ 23/4/83 طی نامه ای به شماره 37/38/د کمیسیون آموزش و تحقیقات مجددا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تا اطلاعات دقیق تری به کمیته تحقیق مجلس ارائه دهند، پس از این نامه در 6 نوبت و در مدت حدود 20 روز بخش دیگری از اطلاعات مورد نیاز به کمیته تحقیق مجلس ارائه گردید که متاسفانه با بررسی های انجام شده این اطلاعات نیز دارای ابهامات و نواقص فراوان بودند.

به علت کارشکنی های انجام شده در نحوه ارائه اطلاعات به کمیته تحقیق مجلس، وزیر وقت بار دیگر به کمیسیون آموزش و تحقیقات دعوت و در حضور وی و معاون پارلمانی ودبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، ضمن پرداختن به ابهامات موجود، به عدم ارائه اطلاعات از وزارت بهداشت و درمان به مجلس اعتراض شد. علی رغم قول های مکرر، اطلاعات کامل به کمیته داده نشد و بعد از حضور معاون پارلمانی وزارتخانه و دبیر شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی در کمیسیون اصل نود مجلس لوح فشرده اطلاعات مربوط به امتحان دوره سی و یکم به کمیته تحویل گردید ولی در بررسی انجام شده معلوم شد که بخشی از اطلاعات از لوح فشرده مزبور حذف شده است.

برای بار سوم وزیر، معاون پارلمانی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به کمیسیون آموزش و تحقیقات دعوت شده و بعد از طرح موضوع، دکتر ن - پ دبیر شورای آموزش پزشکی وتخصصی به صراحت اعلام داشتند که عدم ارسال کامل اطلاعات برای ممانعت از بررسی کامل نمایندگان بوده است. البته این گفته مورد اعتراض وزیر قرار گرفت و باعث شد ایشان از کار برکنار شده و ضمنا معاون پارلمانی وزارتخانه نیز استعفا نمایند.

ب- متاسفانه علی رغم تلاش نمایندگان مجلس برای پیگیری موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات، مسئولان وزارتخانه از تمکین در برابر ارائه اطلاعات کامل به کمیته تحقیق مجلس سر باز زده و در نهایت نمایندگان تصمیم گرفتند تا با طرح تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری سال 82، از ابزار قانونی مجلس در بعد نظارتی خویش استفاده کنند، به همین منظور یکی از نمایندگان با ارائه درخواستی خواهان انجام تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری پزشکی سال 82 شد. این درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات تصویب شده و سپس به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

ج- با همکاری شش نفر از کارشناسان پزشک و صرف 5 هزار نفر ساعت وقت در چهار ماه،  بررسی.............. ادامه در صفحه قبل..
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo